Wegovy z kolejnym wskazaniem

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) zatwierdziła kolejne wskazanie dla Wegovy, skutecznego leku na odchudzanie i cukrzycę. Teraz oficjalnie ten lek będzie mógł być przepisywany także w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u dorosłych z nadwagą.

Wegovy, podobnie jak lek inny przeciwcukrzycowy Ozempic, zawiera substancję czynną o nazwie semaglutyd. To analog ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), hormonu uwalnianego po posiłku i regulującego uczucie sytości. "Wegovy działa poprzez wpływ na docelowe receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu oraz napadów głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i zmniejszeniu masy ciała" - informuje producent.

Reklama

Wcześniej Wegovy uzyskał zgodę FDA na leczenie pacjentów z otyłością lub nadwagą. Teraz zakres jego działania został rozszerzony. Amerykański regulator wydał taką decyzję po przeanalizowaniu badań klinicznych z zeszłego roku, które wykazały, że lek radykalnie zmniejsza ryzyko problemów z sercem u osób z nadwagą. W trwającym pięć lat badaniu z udziałem ponad 17 600 pacjentów Wegovy o 20 proc. zmniejszył ryzyko udarów, zawałów serca i innych problemów sercowo-naczyniowych wśród dorosłych z nadwagą i chorobami serca.

To pierwszy lek odchudzający, który działa również na serce

Wegovy jest obecnie pierwszym lekiem odchudzającym, który został zatwierdzony również jako środek zapobiegający zagrażającym życiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym u dorosłych z chorobami układu krążenia oraz otyłością lub nadwagą – powiedział John Sharretts, dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków FDA,

– Wiemy, jak ważny jest ten moment dla milionów ludzi, którzy żyją z nadwagą lub otyłością i rozpoznanymi chorobami serca, dlatego będziemy w dalszym ciągu rozwijać opcje, które stawiają ich potrzeby na pierwszym miejscu – zaznaczył Doug Langa, dyrektor północnoamerykańskiego oddziału Novo Nordisk, producenta leku.

Reklama

Wegovy - ile kosztuje w Polsce?

Produkowane przez Novo Nordisk Ozempic, Wegovy i Saxenda, obok m.in. leków Mounjaro, Zepbound i Trulicity firmy Eli Lilly, to leki na cukrzycę i otyłość nowej generacji. Bardzo skuteczne w redukcji masy ciała, jednak trudno dostępne na rynku amerykańskim i europejskim z uwagi na popyt znacznie przewyższający podaż. Są też bardzo drogie.

Europejska Agencja Leków dopuściła Wegovy na rynek Unii Europejskiej w ubiegłym roku, na razie wskazaniem jest otyłość oraz nadwaga połączona z chorobami przewlekłymi, jak choćby cukrzyca.

Wg informacji serwisu Gdziepolek Wegovy jest dostępny w aptekach (najczęściej jedna lub kilka sztuk) w całej Polsce. Jego cena wynosi - w zależności od dawki - od 1200 do 2575 zł.

Wegovy - jak się go stosuje?

Wegovy występuje w postaci fabrycznie napełnionych wstrzykiwaczy zawierających roztwór do wstrzykiwań. Jedno opakowanie zawiera do czterech wstrzykiwaczy o różnych dawkach.

Jak czytamy w ulotce "Leczenie rozpoczyna się od małej dawki, którą należy stopniowo zwiększać (co 4 tygodnie) w ciągu 16 tygodni leczenia. Stosowanie leku Wegovy rozpoczyna się od dawki początkowej, która wynosi 0,25 mg raz na tydzień do momentu osiągnięcia zalecanej dawki 2,4 mg raz na tydzień".

Preparat powinien być stosowany razem z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w celu zmniejszenia masy ciała oraz utrzymania masy ciała pod kontrolą.

Lek jest dostępny na receptę.