Program in vitro od czerwca
Sprawa in vitro była jedną z pierwszych, jaką zajmował się nowy rząd. Ustawa o in vitro została przyjęta jeszcze w grudniu, prezydent Andrzej Duda podpisał ją 15 grudnia. Zgodnie z nią "minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. W ustawie określono, że minimalna wysokość środków przeznaczonych rocznie na in vitro to nie mniej niż 500 mln zł."
Program mający na celu umożliwienie parom, które bezskutecznie starają się o dziecko, skorzystanie z procedury in vitro, ma ruszyć 1 czerwca.
- Powołujemy zespół, który będzie składał się z ekspertów, ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów i jesteśmy w stałym kontakcie z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i Embriologii - zapowiadała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Zespół ds. in vitro
15 lutego w Dzienniku Ustaw Ministerstwa Zdrowia opublikowano zarządzenie "w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania kryteriów programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującego procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji".
W zespole powołanym przez szefową resortu znaleźli się:
- Przewodnicząca – Dagmara Korbasińska – przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia;
- prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński – konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym;
- prof. dr hab. n. med. Robert Zygmunt Spaczyński – konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości;
- prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś – konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii;
- prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa – Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii;
- dr hab. n. med. prof. CMKP Michał Ciebiera – Dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, p.o. Kierownika Kliniki II Klinika Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego;
- dr n. med. Damian Warzecha – Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Warszawskiego Szpitala Południowego sp. z o.o.;
- Pani Marta Górna – przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”;
- dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska – Przewodnicząca Sekcji Płodności w Chorobie Nowotworowej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego;
- prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk – Gdański Uniwersytet Medyczny;
- prof. dr hab. n. med. Michał Radwan – Przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników;
- przedstawiciel Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji;
- przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia;
- sekretarz – przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
Zespół ds. in vitro - zadania
Jak czytamy w dokumencie "Do zadań Zespołu należy opracowanie kryteriów programu polityki zdrowotnej w zakresie finansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, o którym mowa w art. 48a ust. 16a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanego dalej "programem", zawierających w szczególności:
- kryteria włączenia pary do programu oraz kryteria wykluczenia pary z programu, uwzględniające w szczególności wiek kobiety, w którym można osiągnąć najwyższą skuteczność procedury zapłodnienia pozaustrojowego oraz inne niezbędne warunki;
- kryteria wyboru realizatorów programu;
- medyczne założenia dla przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego obejmujące w szczególności zakres procedury oraz liczbę realizowanych dla pary cykli zapłodnienia pozaustrojowego;
- zasady finansowania poszczególnych procedur leczenia niepłodności i leków w ramach programu;
- założenia dla zabezpieczenia płodności na przyszłość.
W mediach od początku wieku. Pisał na różne tematy (od sportu po film), ale od kilku lat zajmuje się tym najważniejszym, czyli zdrowiem. Lubi wszelkie liczby, pracować na podstawie weryfikowalnych danych, zwłaszcza dotyczących zjawisk chorobowych. W dziennik.pl od września 2023 roku. Zdobywca III (za rok 2021) i IV (za rok 2022) nagrody w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku" w kategorii Internet. Prywatnie lubi rzeczy na literę k – koty (ma cztery), kuchnię, kino, książki i kawę.