Reklama

Salmonella wykryta w chałwie

Reklama

Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Wykryto obecność bakterii Salmonella spp. w dwóch partiach chałwy sprzedawanej w sieci sklepów Kauffland. Jak zaznacza GIS, wyniki badań przedstawione przez producenta nie wykazały obecności bakterii, ale "w trakcie prowadzonego postępowania pojawiły się podejrzenia co do autentyczności sprawozdań z badań". W oryginalnych sprawozdaniach potwierdzono jednak obecność Salmonelli.

Poniżej szczegóły zanieczyszczonych produktów:

  • Chałwa sezamowa waniliowo-kakaowa, 5 kg, numer partii: 12.09/2, data ważności: 12.03.2025
  • KK-Classic Chałwa sezamowa o smaku waniliowym 100 g, 100 g, numer partii: 12.10/1K, data ważności: 12.04.2025

Producent: Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom.

Salmonella w chałwie - co dalej?

Jak zapewnia GIS, wyłączny dystrybutor chałwy marki K-Classic, czyli sieć Kaufland, wycofał ze sprzedaży wszelkie produkty pochodzące od producenta - Elis Ali Eski. Jednocześnie sklep zapewnia, że wszystkie produkty marki K-Classic pochodzące od dostawcy Elis Ali Eski, objęte ostrzeżeniami publicznymi, bez względu na nr partii, można zwrócić w każdym markecie Kaufland, także bez okazywania paragonu, otrzymując zwrot pieniędzy za zakup.

Sanepid prowadzi dalsze działania wyjaśniające. GIS jednocześnie ostrzega, aby konsumenci, którzy kupili wskazane w komunikacie partie produktów, nie powinni ich spożywać, a w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów, należy skontaktować się z lekarzem.

Salmonella - czym jest?

Salmonella to rodzaj pałeczek Gram-ujemnych należący do rodziny Enterobacteriaceae. Bakterie Salmonelli powodują chorobę - najczęściej w wyniku spożycia zanieczyszczonej żywności - zwaną salmonellozą atakującą układ pokarmowy. Salmonellozy dzielą się na durowe i jelitowe.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się od kilku godzin do kilku dni po kontakcie czynnikiem zakaźnym. Najczęściej są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności i wymioty.

Czasem choroba może mieć cięższy przebieg, tzw. postać pozajelitową, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Dojść wtedy może do zapalenia dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego czy kości. Choroba może doprowadzić do sepsy.