Zakażenia salmonellą często spotykane są na koloniach letnich, obozach i w ośrodkach wczasowych. Ciepło, duże skupiska ludzi i niewystarczające warunki sanitarne to warunki, które szczególnie sprzyjają rozwojowi tej bakterii.

Reklama

Rodzaje salmonelli

Rodzaj Salmonella obejmuje różne szczepy bakterii. Do najbardziej znanych należą salmonella typhi wywołująca dur brzuszny, salmonella paratyphi A, B, C wywołująca dur rzekomy, salmonella bongori (która rzadko powoduje zakażenia u ludzi) i salmonella enterica odpowiedzialna za ostre zatrucia pokarmowe zwierząt i ludzi.

Reklama

Jak może dojść do zakażenia salmonellą?

Pałeczki salmonelli znajdują się w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi i są z niego wydalane wraz z kałem. Do zakażenia może dojść więc w sytuacji, gdy nie przestrzegamy zasad higieny lub spożywamy żywność zanieczyszczoną odchodami.

Salmonellą można się zakazić jedząc m.in. produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, drób, jaja, mleko i spożywając wyroby cukiernicze (np. ciastka z kremem lub torty) zakażone salmonellą. Bakterie mogą znaleźć się również w wyrobach garmażeryjnych z dodatkiem surowych jajek (takich jak tatar, pasztety czy galaretka). Mogą znajdować się także na niedokładnie umytych owocach i warzywach, które miały kontakt z chorymi zwierzętami. Bakterie mogą być też przenoszone na żywność przez muchy, osy i gryzonie.

Reklama

Jakie są objawy salmonelli?

Pierwsze objawy zatrucia salmonellą mogą wystąpić po ok. 8 godzinach od zakażenia. Najczęściej jednak pojawiają się po 18-24 godzinach. Początkowo objawy są podobne do zwykłego nieżytu żołądka i jelit. Objawami zakażenia salmonellą są:

  • Biegunka. Często wodnista, czasami z krwią.
  • Bóle brzucha. Mogą być umiarkowane do silnych.
  • Gorączka.
  • Nudności i wymioty. Mogą wystąpić, ale nie zawsze się pojawiają.

Zakażenie ma zazwyczaj ostrzejszy przebieg u dzieci niż u dorosłych.

Jak zapobiegać zarażeniu salmonellą?

Zatrucia salmonellą można uniknąć. W tym celu należy stosować zasady higieny osobistej i zasady dotyczące przygotowywania i przechowywania żywności. Do głównych zasad należy mycie rąk po skorzystaniu z toalety oraz przed przygotowywaniem posiłków, a także przed jedzeniem i po kontakcie ze zwierzętami i osobami chorymi.

Nie powinniśmy również kupować żywności niewiadomego pochodzenia, a surowe mięso i jaja przechowywać w lodówce z dala od produktów gotowych do spożycia. Nie należy też zamrażać żywności, która uległa rozmrożeniu i spożywać potraw przygotowanych z surowego mięsa (np. tatara). Chcąc ustrzec się przed salmonellą nie powinniśmy także jeść potraw niedogotowanych i niedopieczonych.