Zalecane szczepienia ochronne - nowy wykaz
Długo się cieszyliśmy przyjemną pogodą i wysokimi temperaturami, ale jesień już w pełni. A wraz z nią sezon infekcyjny. Poprzedni stał pod znakiem rekordowej liczby zachorowań na grypę i inne infekcje dróg oddechowych. Ten może być równie dramatyczny. Żeby uchronić się przed zakażeniami i ich możliwymi niebezpiecznymi konsekwencjami, czyli powikłaniami, warto pomyśleć o szczepieniach. To jest najlepszy moment.
Ministerstwo Zdrowia w październiku opublikowało rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Znalazły się w nim szczepienia przeciwko następującym chorobom:
- błonica,
- cholera,
- COVID-19,
- dur brzuszny,
- gruźlica,
- grypa,
- inwazyjne zakażenia Haemophilus influenzae typu b,
- inwazyjne zakażenia Neisseria meningitidis,
- inwazyjne zakażenia Streptococcus pneumoniae,
- japońskie zapalenie mózgu,
- kleszczowe zapalenie mózgu (KZM),
- krztusiec,
- wirus brodawczaka ludzkiego (HPV),
- nagminne zapalenie przyusznic (świnka),
- odra,
- ospa wietrzna,
- półpasiec,
- ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis),
- różyczka,
- tężec,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B,
- wścieklizna,
- zakażenia wywołane przez rotawirusy,
- zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV),
- żółta gorączka.
Wykaz zalecanych szczepień ochronnych – cztery nowości
W porównaniu do wykazu wcześniej obowiązującego, na najnowszym znalazły się cztery nowości. Chodzi o szczepienia przeciwko:
- COVID-19,
- japońskiemu zapaleniu mózgu,
- półpaścowi,
- zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV).
W przypadku szczepienia przeciwko COVID-19 dokument MZ mówi, że "w związku z przesłankami epidemiologicznymi" zaleca się je "wszystkim osobom od ukończenia 6. miesiąca życia, w szczególności osobom powyżej 65. roku życia oraz osobom z współistniejącymi chorobami przewlekłymi zgodnie z bieżącymi zaleceniami krajowymi oraz aktualnymi zaleceniami Europejskiej Agencji Medycznej (EMA) i Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC)".
Jeżeli chodzi o szczepienie przeciwko wirusowi RSV - w ostatnim czasie obserwowaliśmy wzrost zakażeń tym patogenem - to powinny je rozważyć zwłaszcza "osoby w 60. roku życia i starsze zgodnie z zaleceniem lekarza".
Szczepienia obowiązkowe a zalecane
Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, szczepienia mają dwa główne cele: zapewnienie maksymalnej ochrony przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne oraz wyeliminowanie występowania poszczególnych chorób zakaźnych w społeczeństwie.
Szczepienia obowiązkowe dotyczą głównie dzieci oraz osób bardziej narażonych na zachorowanie, podawane są w określonym wieku i w określonym schemacie, w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Są bezpłatne, realizowane w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). O wykazie szczepień obowiązkowych pisaliśmy wcześniej,
Zalecane szczepienia ochronne zabezpieczają przed groźnymi chorobami i ich powikłaniami. Rekomenduje się je w danym wieku lub z określonych wskazań zdrowotnych, uwzględniając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i cele nadzoru epidemiologicznego. Ich lista jest znacznie dłuższa niż w przypadki szczepień obowiązkowych. Szczepieniom zalecanym mogą poddawać się osoby zainteresowane. Nie są bezpłatne, poza wyjątkami dotyczącymi dzieci i seniorów.