Jak podano, będzie to produkt firmy Novavax, oceniany jako bardzo skuteczny i bezpieczny. Szczepienie będzie dostępne dla wszystkich chętnych pacjentów, będzie można je wykonać w punktach szczepień - przychodniach, a także aptekach. Szczepienia będą bezpłatne.

Reklama

Pandemia COVID-19

COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. Większość osób zakażonych wirusem doświadcza łagodnych lub umiarkowanych objawów, takich jak gorączka, kaszel, zmęczenie i bóle mięśniowe, a większość z nich wyzdrowieje bez specjalistycznego leczenia. Jednakże, niektórzy ludzie mogą zachorować na ciężką postać choroby, która może prowadzić do hospitalizacji, a nawet śmierci. Osoby starsze i te z chorobami współistniejącymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, choroby płuc, a także osoby z obniżoną odpornością są bardziej narażone na ciężką postać choroby.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny, takich jak częste mycie rąk, noszenie maseczek, utrzymywanie dystansu społecznego i unikanie dużych zgromadzeń.

Reklama

Szczepionki na Covid

W Polsce dostępne są szczepionki przeciwko COVID-19 od pięciu producentów: Pfizer&BioNTech, Moderna, Astra Zeneca, Johnson&Johnson/Janssen oraz Novavax.

Szczepionki przeciwko COVID-19 dzielą się na trzy grupy ze względu na mechanizm działania: szczepionki mRNA (firmy Pfizer&BioNTech oraz Moderna), wektorowe (firmy Astra Zeneca oraz Johnson&Johnson/Janssen) oraz klasyczna (zawierająca białka) szczepionka firmy Novavax.

Osobę uznaje się za zaszczepioną po ok. 2 tygodniach od zakończenia schematu podstawowego (czyli po podaniu drugiej dawki w przypadku szczepionek dwudawkowych lub po podaniu jednej dawki w przypadku preparatu firmy Johnson&Johnson/Janssen. Ponadto, po upływie 6 miesięcy u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat zaleca się podanie dawki przypominającej (tzw. trzecia dawka).