Choć choroba hemoroidalna występuje często, leczenia zabiegowego wymaga średnio co dziesiąty chory. Takie leczenie ma na celu całkowite pozbycie się problemu.
Zabiegi leczenia guzków hemoroidalnych wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym. Dzięki temu pacjent jest przytomny, a po zabiegu może iść do domu. W pierwszym, drugim, niekiedy w trzecim stopniu zaawansowania choroby pomocne są metody polegające na zakładanie opasek na hemoroidy, zamykanie światła guzka laserem, wstrzyknięciem odpowiedniego środka czy niszczenie guzka bez użycia skalpela. W najbardziej zaawansowanych przypadkach wykonuje się chirurgiczne wycięcie hemoroidów.
- Metoda Barrona jest jedną z najpopularniejszych. Polega na założeniu na hemoroidy gumowych opasek powodujących zamknięcie dopływu krwi do guzka krwawniczego, prowadząc do jego martwicy i odpadnięcia w ciągu kilku dni. Gojenie zapewnia mocowanie miejscowej tkanki śluzowej do leżących pod nią mięśni. Podczas jednej wizyty można założyć 1-3 podwiązki, zależnie od sytuacji pacjenta i doświadczenia lekarza. Kolejne ewentualne opaski zakłada się po kilku tygodniach.
- Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do warstwy podśluzowej, w okolicę podstawy guzka krwawniczego, środka wywołującego obkurczanie żylaków i ich zarastanie. Niestety, po kilku latach od leczenia tym sposobem, problem nawraca nawet u co czwartego pacjenta. Ale zabieg można bez obaw powtarzać.
- Metoda termiczna powoduje, że pod wpływem ciepła zamykane jest światło żylaka. Stosuje się tu tzw. fotokoagulację lub elektroterapię prądem stałym. Do guzków przykłada się elektrody, przez które przepływa prąd o niskim napięciu i natężeniu. Celem zabiegu jest zmniejszenie napływu krwi, wywołanie obkurczenia, zbliznowacenia, a następnie zwłóknienia hemoroidów bez potrzeby wycinania czy innych agresywnych metod chirurgicznych.
- Krioterapia, czyli zastosowanie bardzo niskiej temperatury. Rzadko się ją wykonuje ze względu na niezadowalającą skuteczność i ból.
- Leczenie laserowe polega na podaniu w guzek krwawniczy wiązki lasera. Wchłonięte światło lasera niszczy patologiczne naczynia i obkurcza sąsiadujące tkanki. Całkowity efekt leczenia tą metodą jest widoczny po kilku tygodniach, choć pacjenci czują ulgę bezpośrednio po zabiegu.
- Chirurgiczne usunięcie żylaków odbytu to rozwiązanie ostateczne. Polega na wycięciu żylaka odbytu i zamknięciu naczynia doprowadzającego do niego krew. Operacyjne eliminowanie żylaków to najbardziej skuteczna ze wszystkich metod. Wykonuje się ją, gdy choroba jest zbyt zaawansowana, aby skutecznie ją leczyć innymi metodami, leczenie nieoperacyjne było nieskuteczne lub żylakom towarzyszą inne schorzenia, które wymagają leczenia zabiegowego, jak szczelina odbytu lub przetoka.