Nieleczone żylaki mogą skutkować zakrzepowym zapaleniem żył, czyli zakrzepicą. Najpierw zakrzep blokuje drożność żył, a gdy się oderwie od ściany żyły, może spowodować groźny zator.Trzeba temu zapobiegać, zmieniając styl życia na bardziej aktywny, jak również modyfikując dietę, by nie zabrakło w niej produktów bogatych w witaminy K (szpinak, brokuły, awokado, zielona herbata) oraz z grupy B (produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa strączkowe) i PP (orzechy, ziarna zbóż). Trzeba ograniczyć sól (i słone przekąski), zrezygnować z alkoholu i papierosów.

Są też zioła, które – pite regularnie, raz dziennie przez kilka tygodni – wspomagają leczenie żylaków. Napar przygotowujemy z łyżki ziół zalanych szklanką wrzątku. Odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut i przecedzamy. Najlepiej jest pić świeżo zaparzone zioła.

Reklama

Zioła, które pomagają leczyć żylaki:

  • Arnika (koszyczek arniki) – zmniejsza obrzęk i zapobiega powstawaniu zakrzepów żylnych.
  • Liść oczaru wirginijskiego – ma właściwości ściągające (zmniejsza krwawienie), uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich kruchość. Reguluje krążenie podskórne.
  • Nagietek (koszyczek nagietka) – działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran oraz sprawdza się na stłuczenia, obrzęki i siniaki. Warto wiedzieć, że maść nagietkowa sprawdza się w leczeniu żylaków i hemoroidów.
  • Miłorząb japoński – usprawnia przepływ krwi w naczyniach, zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych. Zapobiega miażdżycy. Napar z miłorzębu, pity wieczorem, łagodzi skurcze łydek wynikające z niedokrwienia.
  • Rumianek – działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki.
  • Kasztanowiec (kwiaty i kora) – wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń włosowatych, usprawnia przepływ krwi w żyłach (chroni przed zakrzepicą), działa przeciwzapalnie. Swoje właściwości antyżylakowe zawdzięcza substancji zwanej – escyna, która jest w stanie nawet rozpuścić skrzepy krwi i zapobiega powstawaniu hemoroidów.
  • Mięta pieprzowa – zawiera diosminę – silny przeciwutleniacz, który wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, zapobiega uczuciu ciężkości nóg. Ma w swoim składzie również rutynę, która poprawia przepływ krwi przez naczynia włosowate.