Zapalenie zatok to nieprzyjemna choroba, która potrafi znacząca utrudnić codzienne funkcjonowanie. Istnieją jednak domowe sposoby, które pozwalają szybko i skutecznie pozbyć się uporczywych objawów.

Zapalenie zatok – przyczyny

Głównym podłożem stanu zapalnego zatok są zazwyczaj wirusy, bakterie lub grzyby. Zapalenie zatok może być jednak także powikłaniem po przeziębieniu. Inną nieoczywistą przyczyną zapalenia zatok jest próchnica.

Reklama

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok daje najczęściej takie objawy jak ból głowy, zatkany nos, katar i zaburzenia węchu. Zdarza się jednak również, że zapalenie zatok przebiega bez kataru. Objawy zapalenia zatok zależne są jednak od rodzaju infekcji. Czym się różni wirusowe od bakteryjnego zapalenia zatok?

Reklama

Wirusowe zapalenie zatok – objawy

Wirusowe zapalenie zatok to najczęstszy rodzaj infekcji występujących w obrębie zatok. Często wynika ono z infekcji wirusowej nosa i może być następstwem przeziębienia.

Głównymi objawami wirusowego zapalenia zatok są: ból głowy w obrębie czoła i nosa nasilający się zwłaszcza przy wysiłku, pochylaniu i rano. Ponadto, są to: uczucie rozpierania na twarzy i zatkanego nosa, a także wydzielina w zatokach – najczęściej przezroczysta, wodnista i pozbawiona zapachu. Pacjenci skarżą się także na problemy z drożnością nosa, ściekanie wydzieliny do gardła i związaną z nim chrypkę lub kaszel. Może pojawić się także stan podgorączkowy.

Jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteriami infekcja wywołana przez wirusy może stać się infekcją bakteryjną.

Bakteryjne zapalenie zatok – objawy

Bakteryjne zapalenie zatok od postaci wirusowej różni się przede wszystkim kolorem wydzieliny z nosa. W tym przypadku nie jest ona przezroczysta, ale zielonkawo-żółta, ponieważ przybiera postać ropną. Przy bakteryjnym zapaleniu zatok może wystąpić gorączka powyżej 38 stopni, silne uczucie zmęczenia, utrata apetytu i katar o nieprzyjemnym zapachu.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Około połowę przypadków zapalenia zatok można wyleczyć bez stosowania antybiotyków. Co więcej, większość przypadków zapalenia zatok można leczyć samodzielnie w domu. W przypadku wirusowego zapalenia zatok leczenie jest objawowe.

Leczenie zatok obejmuje przede wszystkim redukcję obrzęku i przekrwienia, obniżenie gorączki i złagodzenie bólu. Zazwyczaj stosuje się w tym celu leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe takie jak paracetamol lub ibuprofen.

Do redukcji obrzędu nosa i stanu zapalnego nierzadko stosuje się glikokortykosteroidy. Z kolei obkurczenie naczyń krwionośnych i udrożnienie nosa umożliwiają takie leki jak ksylometazolina. W przypadku grzybiczego zapalenia zatok stosuje się leki przeciwgrzybicze.

Jeśli wydzielina jest gęsta ulgę może przynieść odpowiednie nawadnianie organizmu, np. picie herbat ziołowych z szałwii lub kopru. Zalecane są także inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej z dodatkiem aromatu ziół lub olejków eterycznych. Skutecznym sposobem na wyleczenie zapalenia zatok jest także płukanie nosa fizjologicznym roztworem chlorku sodu lub soli morskiej.

Jeśli działania te nie przyniosą skutku po 7-10 dniach terapii lub stan zdrowia ulega pogorszeniu zazwyczaj wdrażana jest antybiotykoterapia.

Pamiętaj, że artykuł ma jedynie charakter poradniczo-informacyjny. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem.