Dlaczego masz ciągłą ochotę na słodycze?

Pączki, czekoladki, batony – słodkim przekąskom trudno się oprzeć. O ile jednak zjedzone od czasu do czasu nie zrobią większej szkody organizmowi, ich nadmiar może odbić się na twoim zdrowiu.

O czym może świadczyć ciągła ochota na słodkie? Wpływać na to może kilka niedoborów, między innymi:

Reklama
 • niedostateczna ilość węglowodanów w diecie. Mowa tutaj o wartościowych węglowodanach złożonych. Nie powodują one wyskoku i szybkiego spadku glukozy we krwi, tym samym ich zjedzenie nie wzmaga uczucia głodu;
 • za mało błonnika – wzmaga on uczucie sytości;
 • niedostateczne dostarczanie białka i zdrowych tłuszczy z jedzeniem – źle zbilansowane posiłki sprawiają, że czujesz się głodny, a ochota na słodycze się zwiększa;
 • niedobór magnezu – chęć zjedzenia czegoś słodkiego może być większa, kiedy poziom magnezu jest zbyt niski.

Powodem ciągłego sięgania po słodkie przekąski może być też niedostateczna ilość snu i aktywności fizycznej. Im ich mniej, tym większy apetyt, często objawiający się ochotą na słodycze.

Nadmiar cukru w diecie – konsekwencje

Jeśli nie opierasz się ciągłej ochocie na cukier, może to się w perspektywie wiązać z różnymi problemami zdrowotnymi. Zbyt wiele cukru w diecie może bowiem doprowadzić do nadwagi i otyłości, którym towarzyszyć może wiele chorób współistniejących, jak na przykład insulinooporność czy cukrzyca typu II. Możliwą konsekwencją są także choroby serca.

Jak oprzeć się ochocie na słodycze? Skuteczne sposoby

Co więc zrobić, by zmniejszyć ochotę na słodycze?

 • Nawadniaj się, wysypiaj i wprowadź do swojej codzienności aktywność fizyczną. Zdrowy, wypoczęty organizm nie prosi o nadmierne dostarczanie mu cukru.
 • Zrób badania krwi i sprawdź, czy nie masz niedoborów minerałów i witamin. Z wynikami udaj się do lekarza, który je zinterpretuje i zaleci odpowiednią terapię.
 • Gotuj zbilansowane posiłki z odpowiednią ilością węglowodanów, białka i tłuszczy. Początki mogą być trudne, warto więc wybrać się do dietetyka, który może nauczyć cię tworzenia zdrowych kompozycji.
 • Najadaj się i dbaj o sytość (biorąc pod uwagę punkt 4). Odpowiednia kaloryka sprawi, że dostarczysz organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, i nie będzie konieczny „drugi żołądek na deser”, bo zniknie ochota na słodycze.
 • Pozwalaj sobie od czasu do czasu na cukier, to nic złego, jeśli będzie spożywany z umiarem. Jednak celebruj te chwile, nie jedz słodyczy w biegu. To pomoże ci się nimi nasycić.
 • Stosuj zamienniki. Zamiast cukru do kawy użyj ksylitolu. Do ciasta dodaj banany. Zrób zdrowszą wersję kremu czekoladowego. Koktajl z mleka migdałowego, banana i kakao będzie smakował jak najlepszy mleczny shake! To, że zdrowe słodycze nie są smaczne, jest mitem.
 • Jedz owoce. Są pyszne i zdrowe. Fruktoza, którą zawierają, nie ma negatywnego wpływu na organizm. Ponadto dostarczysz sobie witaminy i minerały. Szczególnie jeśli przepadasz za cukierkami czy żelkami w owocowych smakach, będzie to idealny zamiennik.