Będzie to udogodnienie dla pacjentów. Ponadto urzędnicy liczą, że takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć kolejki do poradni specjalistycznych.

Reklama

W ramach pilotażu SMS-y będą wysyłane do pacjentów oczekujących na wizytę w 92 poradniach specjalistycznych wykonujących świadczenia w ramach umowy z lubuskim oddziałem NFZ. Dotyczy to: 14 poradni onkologicznych, 30 ortopedycznych, 18 endokrynologicznych i 30 kardiologicznych w całym regionie.

- Wiadomość tekstowa z przypomnieniem o zaplanowanej wizycie trafi do pacjenta cztery dni przed jej terminem. W treści wiadomości znajdzie się także numer, pod który należy telefonować, jeśli będziemy chcieli wizytę odwołać lub przełożyć. Dzięki temu dodatkowe wolne terminy zostaną zaproponowane kolejnym pacjentom - powiedziała rzeczniczka.

Według analizy lubuskiego NFZ w ciągu ostatnich trzech miesięcy do poradni objętych pilotażowym projektem zapisanych było 13 898 pacjentów, z których na wizytę nie przyszło 1 890. Wynika z tego, że wizyt nie odwołuje około 14 proc. pacjentów. Jeżeli ten trend się utrzyma, w skali roku może to dotyczyć ponad 7,5 tys. wizyt.

Reklama

- Liczymy, że dzięki SMS-om uda się ograniczyć liczbę odwoływanych wizyt, a przy okazji zmniejszyć kolejki i skrócić czas oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty - dodała rzecznik lubuskiego NFZ.

Przykładowy sms: „Nadawca: Lubuski NFZ; Przypominamy o poradzie kardiologicznej wyznaczonej na dzień …; W przypadku konieczności odwołania wizyty, prosimy o kontakt pod nr …”.

Pacjent zapisując się do poradni powinien podać prawidłowy numer telefonu, by otrzymać takie przypomnienie. O takiej możliwości będzie informowany podczas rejestracji.