Czym są zaparcia?

Zaparcia to nic innego jak zbyt mała częstotliwość wypróżnień. Zdrowy człowiek powinien oddawać stolec 1-2 razy dziennie. Czasem mogą jednak występować przerwy, nawet kilkudniowe, ale nie powinno to być powodem do niepokoju. Powinniśmy się martwić dopiero wtedy, gdy przez dłuższy czas (kilka, kilkanaście tygodni) wypróżniamy się rzadziej niż 3 razy w tygodniu (więcej informacji o zaparciach znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia).

Reklama

Oprócz bardzo rzadkiego oddawania kału, inne objawy zaparć to bóle brzucha oraz wzdęcia. Stolec jest twardy, a oddawanie go wiąże się z dużym wysiłkiem i uczuciem niedostatecznego wypróżnienia. Oprócz tego mogą pojawić się mdłości, zawroty głowy oraz utrata łaknienia.

Jakie są przyczyny zaparć?

Zaparcia mogą mieć charakter nawykowy. Ich przyczyna leży w naszej psychice. Pojawiają się, ponieważ celowo wstrzymujemy wypróżnianie, np. nie chcemy „załatwić się” w toalecie publicznej, jesteśmy zabiegani, brakuje nam na wszystko czasu – nawet na wizytę w toalecie.

Zaparcia mogą być też czynnościowe. Wynikają wtedy z zaburzeń pracy jelit. Problemy są z kolei efektem nieprawidłowego odżywiania. Dieta uboga w błonnik, brak odpowiedniego nawodnienia powodują kłopoty z wypróżnieniem. Zaparcia czynnościowe mogą też pojawiać się przez przyjmowanie niektórych leków, np. silnych przeciwbólowych, nasercowych, obniżających ciśnienie, środków przeciwdrgawkowych i przeciwdepresyjnych. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki żyjemy – brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia mają również istotny wpływ na powstawanie zaparć.

Niekiedy zaparcia spowodowane są chorobami układu pokarmowego (sprawdź, jak poprawić pracę układu pokarmowego: https://portal.abczdrowie.pl/31-praktycznych-porad-jak-wspomoc-prace-ukladu-pokarmowego). Mogą też występować przy niedoczynności tarczycy, chorobach neurologicznych czy schorzeniach mięśni.

Reklama

Sposoby leczenia zaparć

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeczyszczających, które umożliwiają pozbycie się nieprzyjemnych zaparć w stosunkowo krótkim czasie. Możemy wybierać m.in. wśród herbatek, czopków, tabletek, syropów.

Jednak w celu uregulowania cyklu wypróżnień nie musimy od razu stosować środków przeczyszczających. Wystarczy wprowadzić zmiany do codziennego jadłospisu: jeść więcej warzyw, owoców, pieczywa pełnoziarnistego, kasz. Zaleca się też spożywanie produktów mlecznych takich jak jogurty i kefiry.

Naturalnymi środkami przeczyszczającymi są nasiona lnu i słonecznika, rodzynki, daktyle. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z nimi, ponieważ spożywane w dużych ilościach mogą zaburzyć wchłanianie związków mineralnych, witamin oraz aminokwasów. Jeśli naszym problemem są częste zaparcia, ograniczmy spożywanie białego ryżu, ziemniaków, produktów bogatych w kakao.

Przy diecie na zaparcia liczy się nie tylko jakość spożywanego jedzenia, ale również ilość. Aby uniknąć problemów z wypróżnianiem, lepiej jeść małe porcje, ale częściej. Zaleca się również powolne, spokojne spożywanie posiłków.

Nie możemy oczywiście zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Według danych dostępnych na stronie Instytutu Żywności i Żywienia dorosła kobieta powinna spożywać 2 l wody (wraz z napojami i pokarmami) w ciągu dnia, a mężczyzna 2,5 l.

Jeśli odpowiednia dieta, to również ruch. Aktywność fizyczna nie tylko doskonale wpływa na sylwetkę i samopoczucie, ale również korzystnie oddziałuje na pracę jelit.

Jeśli ani domowe sposoby, ani apteczne środki na przeczyszczenie nie pomagają, należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań.