Jakie są przyczyny dny moczanowej?

Reklama

Dna moczanowa jest spowodowana obecnością kryształków kwasu moczowego w płynie stawowym oraz innych tkankach. Wytrącanie się wspomnianych kryształków następuje na skutek zbyt wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi.

Kwas moczowy wydalany jest głównie z organizmu wraz z uryną (ok. 70%). Pozostała część dostaje się do przewodu pokarmowego (ok. 30%). Jeśli pojawią się zaburzenia podczas wydalania kwasu, wówczas jego poziom we krwi niepokojąco rośnie. Problemy te mogą być spowodowane schorzeniami nerek, np. niewydolnością tego organu, bądź kłębuszkowym zapaleniem nerek (więcej informacji o tym zapaleniu można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/klebuszkowe-zapalenie-nerek). Za zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi odpowiedzialne mogą być również: otyłość, łuszczyca, alkoholizm, głodzenie się, choroby rozrostowe układu limfatycznego.

Objawy dny moczanowej

Na początku dna moczanowa może nie dawać żadnych objawów. Z czasem mogą pojawiać się groźne ataki. Czynniki, które ją wywołują, to m.in.: zbyt duży wysiłek fizyczny, nieprawidłowa dieta, przyjmowanie antybiotyków bądź leków moczopędnych.

Jak rozpoznać taki atak? Jego objawy są podobne do grypy, pojawia się gorączka. Ponadto chory może odczuwać ból palucha – jest on dodatkowo czerwony i obrzęknięty, a w dotyku gorący. Atak dny moczanowej może trwać nawet kilka tygodni. Wraz z rozwojem choroby, napady są dłuższe i częstsze.

Oprócz ataków charakterystyczne dla dny moczanowej są guzki dnawe. Powstają one z powiększających się kryształków kwasy moczowego. Pojawiają się m.in. na ścięgnie Achillesa, małżowinach usznych.

Na początku dna moczanowa dotyka stawy – powoduje zaburzenie ich funkcjonowania. Później atakuje też inne narządy, w tym serce, nerki, oczy, naczynia krwionośne. To jednak nie wszystko. Przy dnie moczanowej bardzo często pojawia się też cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia nerek, rośnie poziom cholesterolu.

Jak leczyć dnę moczanową?

Jeśli tylko zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na dnę moczanową, to należy jak najszybciej udać się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania, dzięki którym będzie można wybrać najlepszą formę leczenia.

Dna moczanowa leczona jest farmakologicznie. W czasie napadu zalecane jest przyjmowanie leków, które obniżają poziom kwasu moczowego we krwi oraz środków przeciwzapalnych. Jeżeli one nie pomogą, można też zastosować leczenie hormonami steroidowymi.

Bardzo istotne jest to, by w trakcie leczenia chory przestrzegał zasad diety. Powinien unikać tłustych potraw oraz podrobów. Niewskazane jest picie kawy i alkoholu. Warto również wypijać spore ilości wody.

Niestosowanie się do powyższych wskazań i lekceważenie dolegliwości może doprowadzić do poważnych zaburzeń układu moczowego – w nerkach chorego mogą pojawić się kamienie (jeśli chcesz wiedzieć więcej o kamieniach nerkowych, zajrzyj na stronę: https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa).

Pamiętajmy jednak, że znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto już teraz zmienić tryb życia, by na długo cieszyć się zdrowiem stawów. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią dietę – ograniczmy spożywanie alkoholu, owoców morza, kawy oraz produktów z dużą zawartością witaminy C.

Reklama