18 marca jest obchodzony Europejski Dzień Mózgu. Służy on edukacji i zwraca uwagę na potrzebę wykonywania badań neurologicznych. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku.

Reklama

Mózg steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie. Nasze życie trwa dopóki działa mózg. Ze względu na połączenie cech żywej materii z możliwością przetwarzania informacji na ogromną skalę, nazywany jest biokomputerem. Jednak jego działanie jest rozszerzone o sferę emocjonalną, intuicyjną, wyobrażeniową i twórczą.

Obchody święta zbiegają się z Tygodniem Mózgu, który rozpoczął się w poniedziałek. Jest to coroczna akcja edukacyjna, mającą na celu popularyzowanie wiedzy o układzie nerwowym i jego działaniu. W ramach obchodów organizowane są konferencje, spotkania i wykłady.

Choroby mózgu są jednym z największych wyzwań współczesnego świata - według szacunków, co trzeciego Europejczyka dotykają schorzenia neurodegeneracyjne lub psychiczne, a koszty leczenia i opieki przewyższają wydatki, jakie łącznie przeznaczane są na schorzenia układu krążenia, nowotwory i cukrzycę. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest starzenie się społeczeństwa, a co tym idzie coraz większa liczba osób cierpiących na: chorobę Parkinsona, Alzheimera, padaczkę, depresję, schizofrenię lub zaburzenia lękowe.

Ludzki mózg składa się z dwóch półkul, ochranianych przez opony mózgowe. Jego waga waha się od 1,2 do 1,6 kilograma.
Jest zbudowany z około 86 miliardów neuronów, czyli komórek nerwowych. Są one ze sobą połączone przez włókna nerwowe, a komunikacja między nimi jest możliwa dzięki neuroprzekaźnikom. Komórki nerwowe są bardzo wrażliwe, stąd długotrwałe przebywanie w niesprzyjających warunkach czy niedostarczanie im niezbędnych substancji może prowadzić do ich zniszczenia.

Popularnymi schorzeniami mózgu są choroba Parkinsona i Alzheimera. Udowodniono, że niektóre nasze zachowania wpływają na ich występowanie, w tym: spożywanie alkoholu, palenie papierosów, stosowanie środków nasennych i uspokajających, niewłaściwe odżywanie, brak wysiłku intelektualnego, a także depresja czy stres.

Inicjatywa zorganizowania Europejskiego Dnia Mózgu zrodziła się w latach 90-tych. W 1997 roku kilkudziesięciu naukowców założyło Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Mózgu Dana. Święto po raz pierwszy obchodzono rok później.