Objawy otępienia

Reklama

Otępienie starcze objawia się problemami z pamięcią. Osoba może pamiętać jakieś wydarzenie z odległej przeszłości, ale nie jest w stanie przypomnieć sobie nazwy leku, który aktualnie przyjmuje. Wraz z postępem otępienia takie „pamięciowe wpadki” zdarzają się coraz częściej. Do tego dochodzi osłabienie organizmu. Brakuje sił na codzienne czynności, które do tej pory nie sprawiały większego kłopotu.

Otępienie starcze wiąże się również z obniżeniem samopoczucia (sprawdź, jak poprawić sobie złe samopoczucie: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-dobre-samopoczucie). Pojawia się apatia, a nierzadko również depresja. Osoba starsza może być drażliwa i dokuczliwa dla otoczenia. Ma trudności z komunikowaniem się. Jednocześnie przez to, że nie jest w stanie poradzić sobie z codziennymi obowiązkami, jest zupełnie zdana na najbliższych. To może rodzić frustrację zarówno u niej, jak i u opiekującej się nią rodziny.

Otępienie starcze a choroba Alzheimera

Niektóre osoby mylą otępienie starcze z chorobą Alzheimera. Dlaczego? Ponieważ niektóre objawy demencji i Alzheimera są takie same (więcej informacji o chorobie Alzheimera można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-alzheimera). Nie możemy jednak mylić tych pojęć. Otępienie nie jest jednostką chorobową, tak jak Alzheimer, a obniżeniem sprawności umysłowej.

Otępienie starcze jest bardzo często wynikiem Alzheimera (od 50 do nawet 70% przypadków otępienia spowodowanych jest tym schorzeniem). Inne choroby, które wywołują demencję, to: parkinsonizm, choroba Picka, neuroborelioza, choroba Huntingtona, AIDS, choroba Creutzfeldta-Jakoba.

Rozpoznanie i leczenie otępienia starczego

Rozpoznanie demencji starczej odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. W celu postawienia pewnej diagnozy specjalista może zalecić: jądrowy rezonans magnetyczny, badanie krwi w kierunku anemii, badanie w kierunku niewydolności wątroby i zaburzeń pracy tarczycy, tomografię komputerową, badanie genetyczne, pozytonową tomografię emisyjną.

Do tej pory nie wynaleziono niestety leku, który pozwoliłby całkowicie pozbyć się tej choroby. Obecnie stosowane jest jedynie leczenie objawowe. Jeśli pacjent zgłosi się do lekarza odpowiednio wcześnie, wówczas można skutecznie zahamować rozwój demencji. W celu złagodzenia przykrych dolegliwości związanych z otępieniem najczęściej stosowane są inhibitory cholinesterazy. Ponadto zalecane są ćwiczenia intelektualne, dzięki którym stymuluje się pracę mózgu.

Czy można zapobiec demencji?

Demencji starczej można zapobiec. W jaki sposób? Przede wszystkim należy „ćwiczyć” swój mózg. Rozwiązywanie krzyżówek i zagadek intelektualnych, sudoku, gra w szachy i warcaby, czytanie książek – te czynności mogą ustrzec nas przed otępieniem starczym. Aktywność intelektualna to jednak nie wszystko. Nie możemy zapominać o ćwiczeniach. Ruch na świeżym powietrzu, np. spacery, bieganie, jazda na rowerze, korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Badania udowodniły, że demencja starcza częściej dotyka osoby, które nie wychodzą z domu, są typami samotników. Jeśli więc chcemy cieszyć się dobrą formą do późnej starości, częściej spotykajmy się z przyjaciółmi.

Nie możemy oczywiście zapomnieć o diecie. Ochronę przed demencją starczą zapewni nam spożywanie posiłków bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E i D.

Reklama