Jedną z nich jest opryszczka występująca w obrębie czerwieni wargowej, czasami nawet wychodząca poza granicę rąbka wymienionej czerwieni. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować uaktywnienie się wirusa HSV-1, odpowiedzialnego za tą przypadłość. Powstaje wówczas skupisko drobnych pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą, które po kilku dniach przyschną.

Reklama

Przed pojawieniem się widocznych zmian odczuwamy pieczenie, swędzenie i bolesność „zaatakowanego” miejsca. Warto już wtedy przystąpić do działania stosując miejscowo kremy zawierające acyclovir, np. Zovirax, Avirol, Hascovir, Virumerz, czy Vratizolin. Między kolejnymi aplikacjami kremu można przemywać zmienione miejsce płynem do przemywania np. Sonolem. Jeżeli zmiany mają charakter nawrotowy, uporczywy, są rozsiane, należy udać się do lekarza, który w takiej sytuacji może wdrożyć leczenie ogólne preparatami acyclowiru w postaci tabletek np. Heviran, Hascovir. Wskazana jest również suplementacja witamin z grupy B.

Korzystnie jest zapobiegać wystąpieniu opryszczki wargowej wywołanej nadmiernym nasłonecznieniem. W tym celu należy kilka razy dziennie smarować usta sztyftami lub balsamami z filtrami przeciw UVA, UVB i promieniowaniem podczerwonym.

Mariusz Kaczorowski, lekarz medycyny estetycznej

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama