Już co trzeci polski nastolatek zaniedbuje życie rodzinne i obowiązki na rzecz internetu. Specjaliści alarmują - coraz więcej młodych ludzi uzależnia się od nowych technologii.

Nadużywanie nowych technologii może doprowadzić do poważnych zmian w mózgu - ostrzega profesor Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. - Istotą problemu jest to, że w głowie pojawiają się tak zwane krótkie skrypty - wyjaśnia. - Jeśli otrzymujemy bardzo dużo informacji zewnętrznych, to mamy bardzo mało czasu na ich przetworzenie oraz podjęcie decyzji. Kiedy obserwujemy dzieci, które trafiają do naszej poradni, widzimy, że na skutek tego procesu szybko podejmują decyzję, ale w większości są to błędne decyzje - dodaje prof. Jędrzejko.

Reklama

Młodzi ludzie pytani, czy wyobrażają sobie życie bez internetu, zazwyczaj zaprzeczają, tłumacząc to brakiem innego zajęcia lub wkroczeniem nowych technologii do różnych sfer życia.

Aby zwrócić uwagę na problem uzależniania od internetu i urządzeń mobilnych wśród młodzieży, zorganizowano kampanię społeczno-edukacyjną "Wyloguj się do życia". W jej ramach do szkół mają trafić filmy, w których znany raper Wojtek "Sokół" Sosnowski namawia młodych do życia "w realu".

Reklama