Suplementy diety z zawartością żelaza pozwalają zmniejszyć zmęczenie nawet o 50 proc., informują naukowcy. Jednocześnie badacze zauważyli, że kobiety w porównaniu do mężczyzn trzy razy częściej odczuwają przemęczenie.

Reklama

Najnowsze badania wskazały, że przyjmowanie suplementu diety z odpowiednią zawartością żelaza przez 12 tygodni o połowę obniża odczucie zmęczenia. Jednocześnie naukowcy przyznają, że taka suplementacja nie ma większego wpływu na kondycję fizyczną badanych i nie niweluje np. depresji.

Dr Bernard Favrat ze szwajcarskiego University of Lausanne przyznaje, że to niedobór żelaza może być jedną z przyczyn chronicznego zmęczenia. Podkreśla również pozytywne efekty dostarczania organizmowi odpowiedniej dawki suplementu, co może niwelować przykre konsekwencje jego braku.

Jeśli zmęczenia nie wywołują inne czynniki, niż niedobór żelaza, to jego odpowiednia suplementacja może nie tylko zapobiegać chronicznemu przemęczeniu, ale również zapobiegać jego skutkom jak depresja czy ogólne niezadowolenie - zauważa dr Bernard Favrat.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: poub i bądź na bieżąco >>>