Znaczny niedobór żelaza w organizmie może być przyczyną niedokrwistości, która z kolei może powodować ospałość, osłabienie oraz omdlenia – zauważają uczeni z University of Lausanne w Szwajcarii. Na łamach "Canadian Medical Association Journal" przekonują, że przyjmowanie suplementów diety z żelazem pomaga pokonać notoryczne zmęczenie.

Reklama

W badaniu szwajcarskich naukowców wzięło udział prawie 200 kobiet w wieku 18-53 lata, które narzekały na odczuwanie zmęczenia bez innych dolegliwości i innych zdrowotnych powodów. Wolontariuszki zostały podzielone na dwie grupy. Jedna grupa kobiet przyjmowała 80 mg żelaza w tabletkach, zaś reszta łykała pigułki z cukrem. Jak się okazało po 12 tygodniach eksperymentu, przyjmowanie żelaza zmniejszyło zmęczenie o 50 procent.

Natomiast eksperci z British Dietetic Association w serwisie BBC News ostrzegają, że nadmiar żelaza w organizmie może być szkodliwy i prowadzić do poważnej niewydolności narządowej.

Poza tym zmęczenie zwykle jest spowodowane wieloma czynnikami i nie można przyjąć, że głównym jego powodem jest niedobór mikroelementów - tłumaczy Rick Miller, rzecznik British Dietetic Association.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>