Kolor niebieski jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem.

Reklama

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. W Polsce organizuje go m.in. Fundacja SYNAPSIS.

W tym dniu na całym świecie organizowana jest akcja "Zaświeć się na niebiesko". Na niebiesko zostaną więc oświetlone charakterystyczne budynki i budowle w Polsce. W Warszawie będą to m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych, na niebiesko zaświecą się także Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach.

Do akcji włączyły się niektóre biurowce i hotele, np. Hyaat Regency Warsaw; również "Gorące Serce Miasta" stojące na Pasażu Wiecha zostanie pomalowane na niebiesko.

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób z tym schorzeniem w Nowym Jorku, Brukseli, Lizbonie, Paryżu, Amsterdamie i Warszawie będą dokonywali otwarcia sesji giełdowych.

Reklama

Organizatorzy akcji zachęcają, aby 2 kwietnia wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem, oświetlając na niebiesko budynek, dodając niebieski kolor do ubrania, propagując logo akcji w internecie (np. na portalach społecznościowych lub swojej stronie internetowej), a także wspierając finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.

Reklama

W Polsce autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na ok. 300. Niektóre badania wskazują, iż nawet 1 proc. populacji może być dotknięte całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, w tym autyzmem. Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że liczba dzieci u których wykrywany jest autyzm wzrasta.

Wiedza Polaków o autyzmie jest bardzo niska. Niedawna akcja "Autyzm - całe moje życie", w której w rolę osoby autystycznej wcielał się znany aktor, pokazała, że reakcje na czyjeś odmienne zachowanie bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, a dorosły określany jako dziwak.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie - podkreślają eksperci.

Fundacja SYNAPSIS od 1989 r. pomaga dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom. Obejmuje specjalistyczną opieką również osoby z zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja prowadzi ośrodek diagnozy, terapię i rehabilitację, przedszkole terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, przedsiębiorstwo społeczne, w którym zatrudnione są dorosłe osoby z autyzmem oraz ośrodek informacyjno-prawny. Jest organizacją pożytku publicznego, można przekazać jej 1 proc. podatku.

Więcej informacji o autyzmie i akcji "Zaświeć się na niebiesko" znaleźć można na stronach www.synapsis.org.pl lub www.facebook.com/fundacja.synapsis.