Farma prowadzona przez Fundację Wspólnota Nadziei to pierwszy i na razie jedyny ośrodek w Polsce, w którym dorośli dotknięci autyzmem mogą mieszkać, pracować, uczestniczyć w terapii i rehabilitacji. "Chcemy dać szansę na godziwe życie osobom z autyzmem, które w obecnych warunkach polskich takiej szansy nie mają. Budujemy domy, żeby mieli swoje własne pokoje, łazienki, bo uważam, że bez względu na poziom intelektualny, każdemu się to należy. Chodzi także o to, by mieli pracę" - powiedziała prezes Fundacji Wspólnota Nadziei Alina Perzanowska.
Nowy budynek ma 630 m kw. powierzchni, z czego 200 m kw. to powierzchnia mieszkalna. Każdy z lokatorów będzie miał indywidualną sypialnię z łazienką i dostęp do obszernego pokoju dziennego i jadalni. Mieszkańcy będą otoczeni całodobową opieką asystentów wspierających.
Budynek został wybudowany w ciągu roku, dzięki dofinansowaniu UE, budżetu państwa, PFRON, środkom prywatnej holenderskiej fundacji, która chce pozostać anonimowa oraz funduszom Fundacji Wspólnota Nadziei. Całkowity koszt budowy - to ok. 3 mln zł.
Pierwszy dom powstał na farmie w 2005 r. Do mieszkających tam czterech osób dołączą wkrótce trzy nowe.
Wszyscy żyjący na farmie - podobnie jak osoby dojeżdżające z Krakowa na zajęcia - mogą korzystać z pracowni rękodzieła, stolarskiej, rolno-ogrodniczej, gospodarstwa domowego. Na co dzień mieszkańcy zajmują się ekologiczną uprawą warzyw i owoców "Działalność na farmie w sposób naturalny i przyjazny osobom z autyzmem wyzwala reakcje, pozbawiając ich lęku i niepewności. Życie zgodne z rytmem natury, kontakt z przyrodą, uspokaja. Dla osób z autyzmem ważna jest też możliwość wyboru form aktywności" - mówił prezesa Krajowego Towarzystwa Autyzmu prof. Tadeusz Gałkowski.
Docelowo Farma Życia - wzorowana na podobnych ośrodkach od lat działających w Europie Zachodniej - ma składać się z pięciu domów mieszkalnych dla 30 osób oraz budynków inwentarskich i pracowni.
Uroczyste otwarcie nowego domu nastąpi w sobotę, poświęci go kard. Franciszek Macharski.
W Polsce dane o osobach dotkniętych autyzmem - czyli całościowym zaburzeniem rozwoju - opierają się jedynie na szacunkach statystycznych. W rejestrach kilkudziesięciu ogólnopolskich organizacji figuruje 30 tys. osób z autyzmem, z czego 10 tys. to dorośli, ale - zdaniem specjalistów - liczba ta może być nawet dziesięciokrotnie wyższa.