Naukowcy, prowadzący badania pod nadzorem dr Il Ho Shin z Kyung Hee University w Seulu, przyjrzeli się zmysłowi smaku u 42 dzieci z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego oraz takiej samej grupie dzieci bez tego schorzenia. Mali pacjenci byli w wieku od 3 do 7 lat.

Reklama

Dzieci z przewlekłymi infekcjami ucha miały problem z wyczuwaniem smaku słodkiego i słonego. Natomiast bez żadnej trudności radziły sobie z rozróżnianiem smaku kwaśnego i gorzkiego.

Poza tym mali pacjenci cierpiący na przewlekłe zapalenie ucha ważyli więcej niż rówieśnicy niezapadający na tę chorobę. Indeks masy ciała (BMI) wynosił 20,6 u dzieci z infekcjami w porównaniu do 17,7 u zdrowych rówieśników. Co istotne, według amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), BMI powyżej 18 u siedmiolatków oznacza nadwagę, zaś powyżej 20 już otyłość.

Ta ostatnia obserwacja nie jest jednak rewolucyjna. Związek między zapaleniem ucha a nadwagą już wcześniej był opisywany, ale nadal nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia, dlaczego tak się dzieje. Koreańscy naukowcy podejrzewają, że infekcje ucha uszkadzają nerwy przekazujące sygnały z kubków smakowych do mózgu, w wyniku czego dzieci mogą jeść znacznie więcej.