Naukowcy z University Hospital Basel w Szwajcarii dowiedli, że mężczyźni powinni pić zieloną herbatę. Nie tylko jako napój stawiający na nogi, ale również poprawiający pamięć i zdolności poznawcze.

Do swojego badania zaprosili 12 zdrowych mężczyzn, których podzielili na dwie grupy. Panowie z jednej grupy pili napój zawierający ekstrakt z zielonej herbaty, zaś z drugiej - napój bez tego ekstraktu, o działaniu placebo. Następnie poddali wolontariuszy badaniu przy użyciu rezonansu magnetycznego, by sprawdzić działanie dwóch napojów na mózg mężczyzn, którzy równocześnie rozwiązywali testy pamięciowe.

Okazało się, że mężczyźni pijacy ekstrakt z zielonej herbaty mieli bardziej aktywny obszar mózgu odpowiedzialny za złożone funkcje poznawcze i intelektualne (grzbietowo-boczna kora przedczołowa) w porównaniu z panami z grupy pijącej napój-placebo - czytamy w "Daily Mail", omawiającym publikację na łamach "European Journal of Clinical Nutrition".

Zielona herbata obfituje w polifenole, które m.in. rozszerzają naczynia krwionośne i przyspieszają dopływ krwi do mózgu. Poza tym ma udowodnione działanie antynowotworowe.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>