Jeśli chcesz dożyć późnej starości, powinieneś regularnie ćwiczyć, przejść na dietę śródziemnomorską, pilnować wagi ciała, by była w normie oraz rzucić palenie - przekonują naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore, w stanie Maryland na łamach "American Journal of Epidemiology".

Reklama

Jak wynika z prawie ośmioletniej obserwacji uczonych, którą zostało objętych ponad 6200 osób w wieku 44-84 lata, te cztery zmiany w życiu gwarantują zdrowie i obniżają ryzyko śmierci aż o 80 procent. Ich dobroczynne działanie polega przede wszystkim na wzmocnieniu układu krwionośnego i zmniejszeniu zagrożenia chorobami serca.

Co ciekawe, tylko 129 osób - 2 procent spośród wszystkich uczestników badania - spełniało cztery kryteria zdrowego trybu życia.

Naukowcy przypomnieli wnioski z innego badania przeprowadzonego przez American Heart Association - osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, są aż o 38 procent mniej zagrożone zachorowaniem na raka. Zaś smakosze kuchni śródziemnomorskiej o jedno trzecią rzadziej mają zawał serca czy udar mózgu.