Profesor Grzegorz Opolski - krajowy konsultant w kardiologii mówi, że opieka przedszpitalna polega na właściwym zaopatrzeniu pacjenta już w karetce pogotowia. Chodzi o to, by ratownik mógł podać choremu potrzebne leki kardiologiczne oraz by karetka nie wiozła do najbliższego szpitala tylko tego, w którym będzie mógł być wykonany zabieg angioplastyki wieńcowej.

Reklama

Profesor Opolski zaznaczył, że opieka poszpitalna również decyduje o tym, jak długo pacjent będzie żył. Lekarz kardiolog powinien współpracować z pacjentem, by ten zmienił styl życia, a przede wszystkim nawyki żywieniowe i przyjmował leki. Według niego, zbyt dużo pacjentów umiera w pierwszym roku po zawale.

Profesor Krzysztof Filipiak podkreśla, że chorzy po wyjściu ze szpitala mają problemy z dostaniem się do kardiologa. Chwali nowy pomysł ministra, by interniści mogli kontraktować świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Według niego, specjaliści z chorób wewnętrznych czyli interniści mogliby prowadzić pacjentów po zawale serca.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że tylko co piąty pacjent po zawale ma dostęp do rehabilitacji kardiologicznej.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu