Naukowcy od lat rozpracowują sekret długowieczności mieszkańców greckiej wyspy Ikaria. Uczeni z University of Athens Medical School właśnie wpadli na kolejny trop. Zaobserwowali, że Grecy z Ikarii z lubością piją kawę, ale konkretną kawę - przygotowywaną po grecku - informuje "Daily Mail".

Reklama

Według autorów badania szklanka przegotowanej greckiej kawy dziennie może być kluczem do zdrowego serca i dobrej kondycji układu krążenia. Jak ją przyrządzić? Należy najpierw ugotować wodę, a po zdjęciu jej z ognia, wsypać do niej drobno zmieloną kawę naturalną. Następnie trzeba zagotować kawę, cały czas mieszając, aż zacznie podnosić się kawowa pianka. Wtedy napój jest gotowy.

Co ciekawe, mieszkańcy Ikarii, którzy pili "normalną" kawę, tzn. taką, jaka serwowana jest np. w Wielkiej Brytanii, nie wyróżniali się znakomitym zdrowiem, które mogłoby gwarantować długie życie.

- Gotowana grecka kawa jest bogata w polifenole i antyoksydanty oraz zawiera tylko umiarkowaną ilość kofeiny. Pewnie dlatego wpływa najlepiej ze wszystkich kaw na zdrowie osób ją pijących - przyznał autor badania, dr Gerasimos Siasos.

Mieszkańcy Ikarii dwa razy częściej niż mieszkańcy innych rejonów Europy dożywają 90. urodzin, i to w świetnym zdrowiu.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>