Przyjęło się myślenie, że ciąża kobiety powyżej 40. roku życia wiąże się z ryzykiem powikłań, tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, nieprawidłowości łożyska i przedwczesny poród. Tymczasem uczeni z Columbia University Medical Center sprawdzili, jak jest naprawdę. Do badania zaprosili 101 ciężarnych kobiet w wieku 50 lat i starszych. Następnie porównali wyniki obserwacji tych ciąż z ciążami po in vitro kobiet w wieku do 42 lat. Interesował ich nie tylko stan zdrowia przyszłej mamy, dolegliwości i schorzenia ciążowe, ale również waga i kondycja noworodka.

Reklama

Okazało się, że zarówno młodsze jak i starsze ciężarne były w jednakowym stopniu zagrożone powikłaniami. Wiek nie miał znaczenia w przypadku wystąpienia nieprawidłowości przebiegu ciąży lub porodu.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Chociaż pojawia się wiele pytań natury etycznej dotyczących tak późnego macierzyństwa, obecne badania potwierdzają wysoki wskaźnik sukcesu oraz względnego bezpieczeństwa ciąży, o ile kobieta będzie o nią dbała - przyznał prowadzący badania Daniel H. Kort. Lekarze zapewniają, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by kobiety powyżej 50. roku życia mogły rodzić zdrowe dzieci.

Wyniki tych badań będą opublikowane w lutowym numerze pisma "American Journal of Perinatology" - podał serwis EurekAlert.