Dzieci kobiet cierpiących na cukrzycę typu 1 lub 2 są aż czterokrotnie bardziej narażone na wystąpienie wad wrodzonych niż ich rówieśnicy, których mamy były zdrowe - podają naukowcy z Uniwersytetu Newcastle na łamach pisma "Diabetologia". W ich badaniu uwzględniono dane medyczne ponad 400 tysięcy przyszłych mam, które były objęte obserwacją również po porodzie. Na cukrzycę chorowało 1677 kobiet, a najczęściej diagnozowaną wrodzoną wadą u pociech wolontariuszek była wada serca oraz rozszczep kręgosłupa - informuje serwis naukowy BBC.

Reklama

Okazuje się, że ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u kobiet zdrowych wynosi 19 na tysiąc urodzeń, zaś u kobiet z cukrzycą aż 72 na tysiąc urodzeń.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Uczeni zwracają uwagę na fakt, że wiele wad wrodzonych powstaje w pierwszych (czterech do sześciu) tygodniach ciąży. Dlatego przyszła mama z cukrzycą powinna skrupulatnie badać w tym okresie poziom glukozy we krwi i być pod kontrolą lekarza. To zapobiega powstawaniu wad. Niestety, wiele kobiet nie jest świadomych ciąży w pierwszych - kluczowych dla zdrowia ich dziecka - tygodniach.

Reklama