Biolodzy, psycholodzy i antropolodzy z Polskiej Akademii Nauk, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS), Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego jako pierwsi na świecie wykazali, że kobiecy temperament jest związany z poziomami hormonów reprodukcyjnych - estradiolu i progesteronu. Dowiedli, że sangwiniczki łatwiej zachodzą w ciążę niż melancholiczki.

Reklama

Uczeni przeprowadzili badanie z udziałem 150 kobiet w wieku 25-35 lat. Przyjrzeli się poziomom hormonów reprodukcyjnych w cyklu menstruacyjnym (wolontariuszki codziennie oddawały próbkę moczu), stylowi życia, diecie, aktywności fizycznej, temperamentowi oraz samopoczuciu (panie wypełniały specjalne kwestionariusze) i powiązali to z płodnością kobiet.

Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że kobiety wyróżniające się aktywnością, wytrzymałością, równowagą psychiczną i większą odpornością na stres mają dwukrotnie wyższe poziomy estradiolu niż kobiety mniej aktywne, mniej wytrzymałe, bardziej wrażliwe i mniej odporne psychicznie – powiedziała rzeczniczka prasowa SWPS Natalia Osica.

Wyższy poziom estradiolu daje większe szanse na zapłodnienie. Dodatkowo sangwiniczka ma lepszy profil progesteronu niż melancholiczka, co z kolei sprzyja zagnieżdżeniu zarodka w przypadku zapłodnienia.

To ważne odkrycie, rzucające nowe światło na problem płodności u kobiet, które fizjologicznie są zdrowe. Może również wyznaczyć nowy kierunek w terapii pań bezskutecznie starających się o dziecko. Pomocna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna, o której mówi dr Szymon Wichara ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej: Istnieją badania, które udowadniają jej skuteczność i pozytywny wpływ na funkcje reprodukcyjne, w tym przywrócenie owulacji u kobiet, u których była ona zaburzona. Nasze badania sugerują, że takie zabiegi powinny być szczególnie skuteczne w przypadku kobiet, które są bardziej podatne na wpływ stresu, a więc mają naturę melancholiczki.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Projekt realizowany był pod kierunkiem dr n. med. Anny Ziomkiewicz-Wichary z Zakładu Antropologii PAN we Wrocławiu w latach 2008-2010. W skład zespołu naukowców weszli: dr Szymon Wichary z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS, mgr Dorota Bochenek z Katedry Antropologii UWr, prof. Bogusław Pawłowski z Katedry Antropologii UWr oraz dr hab. Grażyna Jasieńska z Zakładu Epidemiologii i Badań Populacyjnych Collegium Medicum UJ.