• Ból ramienia
  2
  Osteoporozą w Polsce dotkniętych było w 2018 roku 2,1 mln osób, większość to kobiety - wynika z najnowszego raportu poświęconego tej chorobie opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na całym świecie choruje na nią ponad 22 proc. kobiet i 6 proc. mężczyzn powyżej 50. roku życia.
 • senior
  3
  W Polsce jest od 360 tys. do 470 tys. osób z demencją, głównie z chorobą Alzheimera, ale pomocy wymagają nie tylko oni, lecz także na co dzień zajmujący się nimi opiekunowie, często ciepiący na depresję i inne poważne choroby – alarmowali eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 • Problemy ze słuchem, niedosłuch, głuchota u osób starszych. Jak zapobiegać i leczyć?
  2
  Aż 75 proc. osób po 70. roku życia wykazuje niedosłuch. Tymczasem wczesne wykrycie ubytku słuchu i odpowiednie leczenie może poprawić ogólną sprawność seniora: fizyczną, społeczną i umysłową – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis. Niedosłuch sprawia, że pacjenci przestają być aktywni, co zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. – W efekcie osoby starsze wchodzą w dobrze udowodniony mechanizm błędnego koła – ostrzega.
 • Osteoporoza
  2
  Najmniej kilka milionów złamań kości rocznie w Europie ma związek z osteoporozą, występującą głównie u kobiet po menopauzie – alarmowali eksperci z okazji Światowego Dnia Osteoporozy. W Polsce choroba ta występuje u ok. 3 mln osób, 8 mln jest zagrożonych.
 • Babcia, mama, córka
  1
  Zwiększa się zapotrzebowanie na opiekę długoterminową dla pacjentów przewlekle chorych i osób starszych. W co drugim polskim domu jest przynajmniej jedna osoba powyżej 60 lat – alarmują eksperci Akademii Opieki Długoterminowej.
 • Dłonie starszego mężczyzny
  1
  13
  Na lotnisku Abu Zabi celnicy podczas kontroli paszportowej zatrzymali mężczyznę, z którego dokumentów wynikało, że ma sto dwadzieścia trzy lata. Okazało się, że dokumenty Hindusa są prawdziwe. Swami Sivananda opowiedział o swojej tajemnicy długowieczności.
 • Uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu
  21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Na całym świecie z tą przypadłością zmaga się coraz więcej osób. W naszym kraju na chorobę Alzheimera choruje około 350 tysięcy ludzi. Jakie są pierwsze objawy tej przypadłości?
 • Osteoporoza
  1
  Osteoporoza występuje prawdopodobnie u 2,5-2,7 mln Polaków, spośród nich leczonych jest zaledwie 200 tys., czyli mniej niż 10 proc. chorych. Grozi nam z tego powodu epidemia złamań kości, bo nasze społeczeństwo się starzeje – alarmują specjaliści Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
 • Uśmiechnięty senior
  Ponad połowa polskich seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet spacerów - wynika z najnowszego badania na ten temat. Tymczasem regularna aktywność fizyczna jest w każdym wieku warunkiem zachowania zdrowia i sprawności – podkreślają eksperci.
 • seniorzy
  1
  Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie ćwiczeń. Po 50. roku życia aktywność fizyczna staje się szczególnie istotna, ponieważ to właśnie wtedy wzrasta ryzyko wielu chorób i trudniej jest utrzymać odpowiednią sylwetkę. Regularna gimnastyka nie tylko poprawi nasze samopoczucie, ale wpłynie także na nasz wygląd i zdrowie. Z kolei wydzielające się podczas ruchu endorfiny sprawią, że poczujemy się bardziej zrelaksowani i pełni energii.
 • Kobieta trzyma się za serce
  3
  23 proc. populacji Polski powyżej 65. roku życia cierpi na migotanie przedsionków – najczęściej występującą arytmię serca, której groźnym powikłaniem może być udar niedokrwienny mózgu – wynika z zakończonego właśnie badania Nomed-AF.
 • Starsza osoba trzyma szklankę z wodą
  3
  Niedobory wody u osób po 65. roku życia występują znacznie częściej niż powszechnie się uważa. U osób w podeszłym wieku łatwo można przeoczyć objawy odwodnienia, dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki – przypomina GIS.