Biuro prasowe UAM podało w środę, 12 kwietnia, że naukowcy uczelni wraz badaczami z Politechniki Poznańskiej oraz lekarzami - neurologami i psychiatrami - chcą opracować nową, bezinwazyjną metodę diagnozowania choroby Alzheimera na wczesnym etapie jej rozwoju. By przeprowadzić badania pilotażowe, naukowcy planują zgromadzić grupę około 50 osób zagrożonych rozwojem choroby, a także podobną grupę kontrolną.

Reklama

- Badacze zapraszają do udziału w badaniu wszystkie osoby, które obawiają się, że coś złego dzieje się z ich pamięcią oraz osoby bez zaburzeń pamięci po 50. roku życia, które mają wśród swoich bliskich krewnych osoby z wczesnym otępieniem, to jest takim, które rozwinęło się przed 65. rokiem życia. Program nie jest przeznaczony dla osób z wyraźnymi objawami otępienia, już rozpoznaną ani tym bardziej zaawansowaną chorobą Alzheimera - opisano w komunikacie UAM.

Uczelnia zapewniła, że udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a wyniki badań będą w pełni zanonimizowane. W komunikacie zaznaczono również, że każdy uczestnik będzie mógł otrzymać pełne wyniki swoich badań słuchu i wzroku oraz wyniki konsultacji ze specjalistą z dziedziny psychiatrii lub neurologii.

Reklama

Cytowany w komunikacie uczelni członek zespołu badawczego prof. UAM dr hab. Jędrzej Kociński zaznaczył, że choroba Alzheimera to podstępne schorzenie, a proces leżący u jej podłoża rozpoczyna się na dekady przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. - Jest to tak zwana utajona, czyli prodromalna faza choroby - wskazał.

- W większości chorób rozpoznanie postawione na jak najwcześniejszym etapie ma fundamentalne znaczenie dla rokowania, ale również możliwości odkrycia nowych metod terapii. Wszyscy mamy nadzieję, że prędzej czy później będziemy dysponować skutecznym lekiem, jednak może się okazać, że największą barierą w jego zastosowaniu będzie dostęp do wczesnej diagnostyki - obecnie drogiej i trudno osiągalnej - zaznaczył.

Badacz w rozmowie z PAP wyjaśnił, że naukowcy chcą stworzyć metodę relatywnie prostych badań przesiewowych - wskazujących, czy dana osoba powinna zostać skierowana na bardziej szczegółowe, inwazyjne i drogie badania diagnozujące chorobę Alzheimera.

Prof. Kociński wskazał, że pierwsza część badań w ramach projektu już się zaczęła, a cały program potrwa około roku.

Chętni do wzięcia udziału w badaniach mogą zgłaszać się mailowo do kierownika projektu, dr. n. med. Marcina Górniaka, specjalisty psychiatrii, pisząc na adres lekarz.marcin.gorniak@gmail.com . Szczegółowe informacje o projekcie badawczym znajdują się na stronie: https://alz.put.poznan.pl