Apteki są bogato zaopatrzone w środki pomagające rzucić palenie. Możesz więc zdecydować się na plastry, tabletki bądź gumy do żucia zawierające nikotynę. Tak, tak, nikotynę! Spokojnie, jeśli będziesz postępował zgodnie z zaleceniami producenta, jakie są zamieszczone na opakowaniach bądź ulotkach dołączonych do produktów, nic ci nie grozi. Wręcz przeciwnie. Nikotyna, przyjmowana w kontrolowanych, niewielkich i zmniejszających się dawkach, pomaga pokonać nałóg.

Reklama

Jak to działa? Otóż po odstawieniu papierosów, palacz odczuwa brak nikotyny - substancji, która silnie uzależnia. Głód nikotynowy jest najczęściej tak wielki, że nie sposób opanować go inaczej, niż zapalając papierosa. Jeśli jednak po rzuceniu palenia dostarczysz organizmowi małą dawkę nikotyny w postaci np. gumy do żucia, będzie mógł stopniowo przyzwyczaić się do jej braku.

Co ważne, dzięki tym środkom nie tylko będziesz odczuwał mniejsze objawy zespołu abstynenckiego, ale zwiększasz szanse na pokonanie nałogu. Badania pokazują, że zastosowanie takiej nikotynowej terapii zastępczej potrajasz twoje szanse, że tym razem pożegnasz się z papierosami na dobre.

Na rynku dostępne są również leki na receptę, które pomagają przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny. Zapytaj o nie swoje lekarza.