- Nieświeży oddech, zadyszka podczas wchodzenia po schodach czy poranne ataki kaszlu to codzienność zdecydowanej większości palaczy - opowiada Anna Jaworska, lekarz rodzinny z warszawskiej przychodni w Ursusie. - Niekiedy te nieprzyjemne dolegliwości zwiastują naprawdę poważne schorzenia, bo trzeba wiedzieć, że palenie zawsze odbija się na zdrowiu osoby palącej. Wcześniej czy później osoba uzależniona od nikotyny odczuwa negatywne skutki swego nałogu - dodaje.

Reklama

Dlaczego? Lekarze tłumaczą to w prosty, obrazowy sposób. Podczas palenia papierosa wciągamy dym, który zawiera tysiące związków chemicznych, które płynnie wnikają w błonę śluzową górnych dróg oddechowych oraz pęcherzyki płucne. Stąd przechodzą do płucnego krwioobiegu i serca oraz dalej - do krwioobiegu obwodowego i trafiają do naczyń mózgowych.

Palenie papierosów negatywnie wpływa więc na pracę całego organizmu - od płuc, poprzez serce, do mózgu. W efekcie palacz może mieć nie tylko niedotleniony organizm, wyższe ciśnienie tętnicze krwi, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, ale i... chore nerki oraz wątrobę.

- Trzeba wiedzieć, że organizm broni się przed nikotyną. Gdy tylko dostarczamy ją do organizmu wraz z papierosowym dymem, od razu stara się jej pozbyć. Rusza proces metaboliczny w wątrobie, a nikotyna, która nie uległa rozpadowi, wydalana jest przez nerki. Tym samym wątroba i nerki są u osób uzależnionych od nikotyny silnie obciążone - tłumaczy Anna Jaworska.

Stąd prosta droga do rozwoju nowotworu wątroby i nerek. Ale w przypadku palaczy nie tyko rak oznacza ryzyko przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami palącymi i niepalącymi wynosi 15 lat. Każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko (nawet trzykrotnie) nagłego zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu.

Warto również pamiętać o tym, że palenie papierosów osłabia odporność. Nic dziwnego, że palacze częściej łapią infekcje dróg oddechowych, które u nich z lekkich dolegliwości szybko przeradzają się w poważne choroby, tj. zapalenie oskrzeli czy płuc.

Poza tym palacze mają słabszą kondycję i sprawność fizyczną. Mężczyźni mogą mieć problemy z potencją i - podobnie jak kobiety - zaburzenia płodności.

To co, czas rzucić palenie papierosów?!

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama