Choroby serca zabijają Polaków
Choroby serca są najczęstszą przyczynę zgonów na świecie i w Polsce. W naszym kraju odpowiadają za 37 proc. wszystkich zgonów. Jak szacują lekarze specjaliści, z nadciśnieniem tętniczym, które może prowadzić do śmiertelnie groźnych powikłań, żyje kilkanaście mln Polaków, część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.
80 tys. osób w Polsce każdego roku doświadcza zawału serca, z których umiera 15 tys. Udar mózgu dotyka 75 tys. osób.
- Statystyki publiczne ogólnopolskie wskazują, że co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Prawie 2 miliony Polaków ma rozpoznaną chorobę niedokrwienną serca w różnych postaciach, w tym ponad 1,2 miliona ma stabilną dusznicę. Około 1 milion 200 tysięcy ma niewydolność serca. 600-800 tysięcy osób ma migotanie przedsionków w różnych formach. Około 13 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, w części przypadków jest to choroba nierozpoznana. Prawie 20 milionów ma hipercholesterolemię - mówił kardiolog prof. Piotr Jankowski z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP)
- Jeśli mówimy o chorobach, które są czynnikiem ryzyka, to warto podkreślić, że 8 milionów Polaków pali tytoń. Uzależnienie od tytoniu w konsekwencji prowadzi do chorób układu krążenia – dodawał.
Jak mówił kardiolog, część schorzeń sercowo-naczyniowych, przede wszystkim nadciśnienie, potrafi się długo rozwijać bez odpowiednio zdiagnozowanych objawów. Dlatego ważne jest, aby "przyglądać się" swojemu sercu i odpowiednio wcześnie wychwytywać wszelkie nieprawidłowości. Na co powinniśmy zwracać uwagę?
Problemy z sercem - najpoważniejsze objawy
Poniższe objawy powinny skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Mogą świadczyć o poważnej chorobie lub zbliżającym się incydencie. Są to:
- Kołatanie serca - może być efektem stresu lub zwiększonego wysiłku. Jeżeli jednak pojawia się bez wyraźnej przyczyny lub zbyt często, może świadczyć o nieprawidłowym rytmie serca.
- Ból w klatce piersiowej - to jeden z najwyraźniejszych sygnałów, że z naszym sercem nie jest dobrze. Może zwiastować nadciągający zawał, zwłaszcza jeżeli promieniuje w kierunku ramion.
- Duszności - jeżeli nie są skutkiem wysiłku, mogą być sygnałem rozwijającej się choroby wieńcowej czy niewydolności serca.
- Obrzęki kończyn - mogą być objawem niewydolności serca lub nieprawidłowości związanych z układem żylnym.
- Omdlenia i zawroty głowy - mogą być objawem bardzo wielu schorzeń, nie tylko sercowych, ale często towarzyszą miażdżycy i zaburzeniom rytmu serca.
- Zmęczenie - jeżeli nie jest skutkiem nieprzespanej nocy lub wysiłku, może świadczyć o chorobie, jak choćby niewydolność serca.
- Sinica - niebieskawe zabarwienie skóry na kończynach lub w jamie ustnej, może być sygnałem zakrzepicy lub niewydolności serca.
Choroby serca - mniej typowe objawy
Tak naprawdę sygnałów mówiących o nieprawidłowej pracy serca może być bardzo dużo. Te wymienionej wcześniej są typowe, wyraźnie wskazujące, że coś się dzieje z naszym najważniejszym narządem. Jednak jest też spora grupa dolegliwości, które nie muszą się kojarzyć z sercem. Należą do nich:
- ból brzucha, wymioty,
- bezdech senny,
- wysypka i pajączki na skórze,
- plamki pod paznokciami,
- ból szczęki,
- przewlekły kaszel,
- krwawienie z dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust,
- mroczki przed oczami,
- uczucie niepokoju,
- problem z libido,
- bóle mięśni,
- ból ramienia,
- pocenie się,
- zaczerwienienie twarzy,
- palce dobosza, czyli pogrubione końcówki palców i zaokrąglone paznokcie,
- znak Franka na uchu, czyli zmarszczka na małżowinie usznej.
Badaj swoje serce!
Jak powtarzają lekarze, lepiej być nadgorliwym niż zbagatelizować jakiś objaw. Dlatego każda nieprawidłowość związana z naszym ciałem powinna skłonić nas do wizyty u specjalisty. Należy też regularnie (przynajmniej raz do roku) badać poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, a po ukończeniu 40 lat każdego roku odwiedzać kardiologa.
Specjalista, jeżeli to będzie konieczne, może zlecić bardziej szczegółowe badania. Może to być:
- badania laboratoryjne krwi,
- EKG serca,
- holter EKG,
- próba wysiłkowa EKG,
- RTG klatki piersiowej,
- USG serca,
- rezonans magnetyczny,
- koronarografia,
- scyntygrafia.
Warto też skorzystać z dostępnych programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ, jak Profilaktyka 40 plus, Program profilaktyki chorób kardiologicznych czy Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK).