USG to skrót od ultrasonografii, czyli badania obrazowego wykorzystującego fale dźwiękowe. Jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych.

Reklama

1. Czy USG jest bolesne i bezpieczne?

Nie, badanie USG jest bezbolesne i nieinwazyjne. Mogą je wykonać nawet kilka razy dziennie, jeśli jest taka konieczność. Można je bezpiecznie wykonywać u kobiet w ciąży, bo – wbrew często powtarzanemu mitowi – badanie nie wykorzystuje szkodliwego dla płodu promieniowania. USG wykonywane w ciąży jest jednym z podstawowych metod monitorowania rozwoju płodu i wykonuje się je 3-4 razy. Nie ma w zasadzie przeciwwskazań do wykonania USG. Jedynie nie zaleca się wykonywania USG w miejscach otwartych ran, oparzeń i urazów kości (badanie może być bardzo bolesne).

2. Czy muszę się przygotować do badania USG?

Wszystko zależy od rodzaju badania. O ile USG nadgarstka można zrobić w dowolnym momencie, o tyle USG jamy brzusznej wymaga specjalnego przygotowania. Przed USG jamy brzusznej zaleca się unikanie jedzenia oraz picia przez minimum 6 godzin przed badaniem. Wyjątkiem jest picie wody, które jest dozwolone. Żołądek powinien być pusty. Istotne jest również przestrzeganie kilka dni przed badaniem, by uniknąć wzdęć – gromadzące się gazy mogą zniekształcić obraz. Z tego powodu często zaleca się pacjentom przyjmowanie dobę przed badaniem środków na wzdęcia. Aby dobrze uwidocznić pęcherz, powinien być pełny – zaleca się, by godzinę przed badaniem wypić litr wody i nie korzystać z toalety.

Co ważne! Osoby palące papierosy, nie mogą palić tuż przed badaniem, bo dym również może zniekształcić obraz.

Reklama

3. Co to znaczy USG Doppler?

To rodzaj badania ultrasonograficznego, który umożliwia ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Podczas badania USG Doppler, specjalna sonda wysyła fale dźwiękowe do badanego obszaru, a następnie odbiera fale odbite od krwi przepływającej przez naczynia krwionośne. Dzięki temu badanie umożliwia ocenę prędkości przepływu krwi, kierunku przepływu, a także wykrycie ewentualnych przeszkód w przepływie krwi, takich jak zatory czy zwężenia naczyń. USG Doppler jest często wykorzystywane w diagnostyce chorób serca i naczyń krwionośnych, a także w badaniach prenatalnych.