Przygotowanie pacjenta do badań laboratoryjnych ma podstawowe znaczenie dla uzyskania wiarygodnego wyniku, który odzwierciedla stan jego zdrowia.

Reklama

Przede wszystkim przed rutynowym badaniem krwi należy być na czczo. Jeśli zjedlibyśmy nawet małe śniadanie, zapewne spowodowałoby to wyższe stężenie parametrów, takich jak: triglicerydy, glukoza, bilirubina, fosforany, jak również zafałszowałoby wynik liczny leukocytów.

Kolacja w dniu poprzedzającym badanie powinna być lekka, spożyta nie później niż o 19. Jeśli zdecydowalibyśmy się na zjedzenie porządnego dania mięsnego, wynik krwi mógłby wskazać na podwyższony poziom mocznika i cholesterolu.

Na wiarygodność wyników badania krwi wpływają:

Pora badania

Zdecydowaną większość badań powinno się robić po nocnym odpoczynku, w godzinach porannych, między 7 a 10.

Przyjmowane leki, zarówno sporadycznie, jak i przewlekle

Na przykład przed badaniem krwi, by oznaczyć TSH i FT4 lepiej nie brać codziennej dawki hormonów, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Pamiętajmy o tym, że wzięcie przed pobraniem krwi leku przeciwbólowego i witaminy C mogą zafałszować wyniki prób wątrobowych i układu krzepnięcia.

Używki

Reklama

Jeśli dzień, a nawet dwa dni, przed badaniem wypijemy alkohol, może to zafałszować wynik poziomu enzymów wątrobowych, trójglicerydów i glukozy we krwi. Zaleca się powstrzymanie od picia alkoholu trzy doby przed badaniem. Natomiast zapalenie papierosa zaledwie godzinę przed badaniem może spowodować wysokie stężenie adrenaliny, kortyzolu i aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Zaleca zrezygnowanie z palenia w dniu, kiedy mamy badanie. Trzeba wiedzieć, że nałogowe palenie „widać” w wynikach krwi. U osoby palącej są: inna liczba krwinek białych, inne stężenie lipoprotein i hormonów, inna aktywność enzymów.

Wysiłek fizyczny

Jeśli mamy poranny trening przed badaniem krwi, może to spowodować zmianę wyników badania. Kiedy intensywnie zużywamy energię, spada stężenie glukozy i triglicerydów. Natomiast praca mięśni prowokuje uwalnianie enzymów, które mogą zafałszować wyniki prób wątrobowych. Uwaga! Także w badaniu ogólnym moczu mogą wystąpić nieprawidłowe „odczyty” u osoby, która miała duży wysiłek fizyczny – można zaobserwować pojawienie się erytrocytów, leukocytów i białka. Dlatego zaleca się, by przed badaniem krwi zrezygnować z intensywnych treningów przez 2-3 dni.

Stres

Jeśli silnie zdenerwujemy się przed badaniem krwi, mogą być nieprawidłowe wyniki parametrów, takich jak TSH, prolaktyna, kortyzol, wazopresyna, a nawet insulina.

Słaby sen

Nieprzespana noc i zmęczenie wynikające z intensywnego trybu życia może zafałszować wynik poziomu glukozy i cholesterolu (będą podwyższone).

Tryb pracy

U osób, które mają zaburzony rytm dobowy poprzez pracę w porze nocnej, może występować podwyższone stężenie glukozy, kwasu moczowego i cholesterolu.

Cykl miesięczny u kobiety

Morfologia wykonana u kobiety, która ma miesiączkę, może wykazać odchylenia w parametrach, takich jak układ krzepnięcia i poziom hemoglobiny.