Koronawirus jest groźny, ale najgroźniejszy pod kątem zakażenia jest tylko przez kilka sekund – twierdzą japońscy naukowcy z uniwersytetu w Tsukubie. Sprawdzili oni, w jaki sposób patogen przenosi się między poszczególnymi osobami mijającymi się na przykład na ulicy.

Reklama

Badania zostały zapoczątkowane w czasie nasilenia fali zakażeń i rozprzestrzeniania się COVID-19 na świecie.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Wyniki opublikowali w magazynie naukowym „Scientific Reports”. Jak wyjaśniają na jego łamach autorzy artykułu, przeanalizowali ryzyko infekcji na podstawie modeli rozprzestrzeniania się cząstek aerozolu będących nośnikiem koronawirusa. W badaniach uwzględnili różne warunki, w jakich może dochodzić do zakażenia, zmienne środowiska, prędkość nie tylko przemieszczających się względem siebie osób, ale także siłę wiatru.

Reklama

Zastanowili się również nad rozwiązaniami, które pozwalają zminimalizować ryzyko zakażenia.

Do testów naukowcy użyli manekina imitującego oddychającego człowieka. Zbadali cztery modele rozprzestrzeniania się aerozolu – podczas chodzenia (prędkość 5 km/h), marszobiegu (10 km/h), biegu (15 km/h) i sprintu (20 km/h). Za każdym razem sprawdzali, jak cząstki zawierające wirusy rozprzestrzeniają się wokół przemieszczającego się manekina.

Badania pozwoliły japońskim naukowcom na sformułowanie zaleceń, w jaki sposób można uniknąć ewentualnego zakażenia. Rady są bardzo proste – oprócz zachowania dystansu co najmniej metra od mijanej osoby, zdaniem uczonych sprawdzi się również wstrzymanie oddechu. – Jeśli czujemy zagrożenie, podczas minięcia osoby zakażonej twarzą w twarz w zamkniętym pomieszczeniu, wystarczy wstrzymać oddech na 5 sekund. To pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko narażenia na zakażenie – tłumaczy w rozmowie z serwisem MedicalResearch.com prof. Takeshi Asai, jeden z autorów badania.

Reklama

Jeśli doda się do tego wiatr wiejący w kierunku do potencjalnego źródła zakażenia i od potencjalnej ofiary, wówczas ryzyko zakażenia staje się znikome – zwracają uwagę uczeni.

Niewykluczone, że rezultaty badań zaprezentowane przez japońskich naukowców będą miały szerszy praktyczny wymiar, ponieważ modele i wnioski płynące z analiz prawdopodobnie można odnosić także do innych patogenów, a nie tylko koronawirusa.

Ale na pewno warto wstrzymywać oddech, mijając zakatarzonych przechodniów.