Większość ogranicza się do pospiesznego wrzucenia do kosmetyczki kilku plastrów, z nadzieją na to, że urlop minie im bez problemów zdrowotnych. Z tym bywa jednak różnie – niektórzy wracają z wyjazdu bez najmniejszego zadrapania, podczas gdy inni przez kilka pierwszych dni walczą z biegunką podróżnych lub innymi przykrymi dolegliwościami. Posiadanie podręcznej apteczki nie stanowi wprawdzie gwarancji bezproblemowego wyjazdu, ale jej brak może mieć poważne skutki, dlatego warto przemyśleć zawartość apteczki.

Reklama

Wakacyjna apteczka dla rodziny

Wielu rodziców zastanawia się, czy zwykła domowa apteczka może posłużyć im także podczas wyjazdu z dziećmi. Podstawowe jej wyposażenie, czyli woda utleniona, plastry opatrunkowe, leki przeciwbólowe itp., pozostaje bowiem niezmienne bez względu na okoliczności. Warto jednak uświadomić sobie, że ze względu na specyficzne warunki pogodowe, apteczka na wyjazd powinna być wzbogacona o produkty typowo „letnie”, takie jak krem na oparzenia słoneczne lub spray przeciw owadom.

Co zapakować do rodzinnej apteczki pierwszej pomocy?

Termometr i leki przeciwbólowe – gorączka i dolegliwości bólowe to, wbrew pozorom, stosunkowo częste zjawiska podczas wakacji. W apteczce powinny znaleźć się oddzielne specyfiki dla dzieci i dla dorosłych – dawki substancji czynnych zawartych w lekach dla rodziców są stanowczo zbyt duże dla młodego organizmu.

Reklama

Woda utleniona – staranne przemycie ran i skaleczeń to podstawa w profilaktyce nadkażeń bakteryjnych.

Reklama

Plastry i inne środki opatrunkowe – chronią otarcia, zadrapania, pęcherze i odciski przed działaniem czynników zewnętrznych, ponadto przyspieszają proces gojenia.

Doustny płyn nawadniający – szybko uzupełnia niedobory płynów w organizmie, powstałe w wyniku silnych wymiotów lub biegunki.

Leki antyhistaminowe – warto wziąć je ze sobą na wypadek wystąpienia objawów alergii.

Maść przyspieszająca gojenie – podczas wakacji nietrudno o drobne otarcia i skaleczenia (zwłaszcza u dzieci), dlatego preparat przyspieszający regenerację skóry jest na wagę złota.

Maść rozgrzewająca – łagodzi ból mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, na przykład po wspinaczce.

Spray lub krem odstraszający owady – produkty tego typu są niezbędne podczas spacerów w lesie i w pobliżu zbiorników wodnych.

Żel łagodzący świąd skóry po ukąszeniu przez owada – preparaty do miejscowego stosowania szybko redukują przykre objawy i pomagają odzyskać dobre samopoczucie w trakcie zwiedzania. Są nieodzowne podczas rodzinnych wypraw, ponieważ poprzez redukcję świądu zmniejszają ryzyko rozdrapania zmian skórnych i zakażenia ich.

Pęseta – zajmuje niewiele miejsca, ale bywa nieoceniona – doskonale sprawdza się podczas wyjmowania drzazg i kleszczy ze skóry.

Spray do nosa – nawilża śluzówkę nosa, rozrzedza wydzielinę i przynosi ulgę dzieciom podczas kataru.

Tabletki do ssania na ból gardła – zimne napoje gazowane i lody to popularny wybór w upalne dni, ale nagłe zmiany temperatury mogą przyczynić się do podrażnienia śluzówki jamy ustnej i przełyku.

W apteczce na wyjazd nie może zabraknąć także leków, które członkowie rodziny przyjmują regularnie, na przykład leków na nadciśnienie lub obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie. Na wszelki wypadek warto zapakować nieco większą ilość tych środków, może się bowiem zdarzyć, że podróż odrobinę się wydłuży.