Dzięki ekspozycji na słońce unikamy niedoboru witaminy D, która jest nieoceniona w profilaktyce wielu chorób. Przede wszystkim wzmacnia układ kostny i pobudza odporność, jak również działa przeciwzapalnie i chroni przed schorzeniami układu krążenia.

Reklama

Najnowsze badania pokazują, że ryzyko choroby wieńcowej wzrasta o 32 proc. u osób, które mają niedobór witaminy D. U tym pacjentów szybciej dochodzi do zatkania tętnic.

Uczeni z University of Eastern Piedmont we Włoszech, prezentując wyniki swoich badań na spotkaniu American College of Cardiology w Waszyngtonie, podkreślali, że w profilaktyce chorób układu krążenia warto zwrócić uwagę na to, czy pacjenci nie mają niedoboru witaminy D. Może to być bowiem czynnikiem ryzyka zawału serca. Potrzebne są kolejne badania, by sprawdzić, czy pomocna może być suplementacja tej witaminy.

Witamina D występuje w niektórych artykułach spożywczych: rybach, jajach, produktach zbożowych. Jej poziom wzrasta dzięki działaniu słońca. Eksperci przypominają jednak, żeby opalać się bezpiecznie. Konieczne jest stosowanie kremów ochronnych przeciwko szkodliwemu działaniu promieniowania UV.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>