W I kwartale tego roku Inspekcja sprawdziła 66 salonów opalania, zakładów kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetów masażu. W sumie Inspekcja sprawdziła 103 urządzenia opalające.

Reklama

Najwięcej nieprawidłowości - blisko 40 procent - dotyczyło braku obowiązkowego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami. Zgodnie z normą europejską, w każdym solarium powinny znaleźć się informacje: - Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia oczu i skóry, takie jak starzenie się skóry i w konsekwencji raka skóry. Czytaj uważnie instrukcje. Noś gogle ochronne. Niektóre leki i kosmetyki mogą zwiększać wrażliwość na opalanie.

W 36 urządzeniach stwierdzono przekroczony poziom promieniowania UV - nawet do 3,5 krotnego przekroczenia parametru normy.

Z danych Inspekcji wynika jednak, że w porównaniu z 2011 rokiem poprawiło się bezpieczeństwo opalających się - podczas poprzedniej kontroli z powodu przekroczenia promieniowania UV zakwestionowano 75 proc. zbadanych łóżek. Wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę.

Reklama