Doktor Barbara Wyszomirska-Zdybel lekarz stomatolog przekonuje, że już od najmłodszych lat trzeba przyzwyczajać dzieci do regularnych wizyt u dentysty. Powinnyśmy zacząć jak najwcześniej, właśnie po to, żeby dziecko nie kojarzyło wizyt z bólem. Lepiej żeby wyjście do lekarza kojarzyło się z przyjemnością, zabawą i nagrodami.

Reklama

Mimo że z roku na rok w Polsce przybywa stomatologów, to niektóre dzieci nadal nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki dentystycznej. Z ostatnich badań Fundacji Wiewiórki Julii wynika, że 90% dzieci w wieku szkolnym cierpi na próchnicę.

Jednak, jak przekonuje doktor Barbara Wyszomirska-Zdybel, nie każda próchnica jest groźna, a opieka nad najmłodszymi pacjentami stale się poprawia. Fluoryzacja, lakowanie zębów stałych i mlecznych to standardowe zabiegi w polskich szkołach. W niektórych placówkach dzieciom wstawiane są nawet korony na zęby mleczne, żeby jak najdłużej utrzymać je w buzi dziecka. Wszystko się zmienia na lepsze, chociaż nadal daleko nam do takich krajów jak Szwecja.

Stomatolodzy przypominają jak ważna dla zdrowia jamy ustnej jest profilaktyka.

Reklama