Nowa technologia została opracowana przez grupę naukowców z wydziału biotechnologii na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim w Porto. W opracowaniu wynalazku wspierały uczonych spółki Pascoal & Filhos oraz WeDoTech.
W trakcie trwających kilkanaście miesięcy badań zespół specjalistów stwierdził, że ości dorsza są doskonałym materiałem do wyrobu ludzkich protez. Gatunek tej ryby jest masowo konsumowany w Portugalii, do której trafia głównie z Norwegii, Islandii oraz Kanady. Dorsz, zwany w tym iberyjskim kraju bacalhau, jest przyrządzany tam na 365 sposobów. Jego największe spożycie przypada na okres świąt Bożego Narodzenia.
W trakcie prac badawczych poddaliśmy ości dorsza działaniu wysokich temperatur, od 600 do 1250 stopni Celsjusza. Dzięki temu uzyskaliśmy biały proszek, materiał niezwykle bogaty w hydroksyapatyt, który stanowi ważny składnik ludzkich kości - poinformowała dr Paula Castro z uniwersytetu w Porto.
Według portugalskiej badaczki wytwarzana z rybich ości mąka doskonale nadaje się do produkcji protez medycznych, które mogą być powszechnie stosowane m.in. w ortopedii, a także stomatologii.
Uczeni podkreślają, że nowe odkrycie ma też duży walor ekologiczny. - W Portugalii co roku wyrzucane są tysiące ton ości dorsza. Ich zastosowanie do celów medycznych może pomóc zredukować liczbę odpadków - powiedziała Paula Castro.
Portugalska uczona ujawniła, że ości nie są jedynym produktem, z którego naukowcy zamierzają wytwarzać ludzkie protezy. Wśród testowanych materiałów są też m.in. rybie łuski.