Czy posiadanie psa wydłuża życie? Wyniki badań mówią same za siebie

Posiadanie psa wiąże się z mniejszym ryzykiem przedwczesnego zgonu – to jeden z wniosków obszernej analizy przeglądu badań opublikowanych w latach 1950-2019, w których oceniono związek miedzy posiadaniem psa, a długością życia ich opiekunów. W badaniu przeanalizowano dane ponad 3 milionów uczestników. Jakie były wnioski?

Okazało się, że opiekunowie psów mieli o 24 proc. mniejsze ryzyko przedwczesnego zgonu niż osoby nieposiadające psa. Zdaniem autorów raportu, korzyści były jeszcze większe w przypadku osób z chorobami serca. W ich przypadku ryzyko przedwczesnej śmierci spadło o 33 proc. Z kolei wśród właścicieli psów z chorobami układu krążenia ryzyko przedwczesnej śmierci spadło aż o 65 procent.

Reklama

Badacze przypisywali potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa m.in. większej aktywności fizycznej związanej z wyprowadzaniem zwierzęcia na spacer. To właśnie z tego powodu badani opiekunowie psów byli mniej podatni na choroby serca w porównaniu z osobami, które psów nie miały. Z analiz wynika również, że opieka nad psem może obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko depresji.

Reklama

Samotność i siedzący tryb życia są bowiem głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko przedwczesnej śmierci. Psy natomiast motywują do spacerów, a nawet – zawierania znajomości i budowania relacji społecznych ich opiekunów.

Jak opieka nad psem może wpływać na zdrowie?

Opieka nad psem może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne właściciela. Wiąże się ona m.in. z:

Aktywnością fizyczną

Psy wymagają regularnych spacerów, zabaw i aktywności fizycznej. Właściciele psów są zazwyczaj bardziej aktywni fizycznie, ponieważ muszą wychodzić na spacery lub biegać z psem. Regularna aktywność fizyczna może poprawić ogólną kondycję fizyczną, obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Redukcją stresu

Interakcja z psem może pomóc w redukcji poziomu stresu. Dotyk i przytulanie psa mogą wywołać uczucie relaksu i obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Poprawą zdrowia psychicznego

Posiadanie psa może pomóc w poprawie zdrowia psychicznego. Opieka i relacja z psem może dostarczyć wsparcia emocjonalnego, zmniejszyć uczucie samotności i poprawić nastrój. Osoby z psem często odczuwają mniejszy poziom depresji i niepokoju.

Zwiększeniem aktywności społecznej

Psy są świetnymi towarzyszami i mogą ułatwiać nawiązywanie kontaktów społecznych. Właściciele psów mają często okazję spotykać innych ludzi podczas spacerów czy w parkach, co może prowadzić do budowania relacji społecznych.

Odpowiedzialnością i rutyną

Opieka nad psem wymaga wdrożenia rutyny, co może być korzystne dla zdrowego stylu życia. Regularne spacery, karmienie i dbanie o zdrowie psa mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych nawyków u właściciela.

Zmniejszeniem uczucia samotności

Posiadanie psa może złagodzić uczucie samotności. Psy są lojalne i gotowe do towarzyszenia swoim właścicielom, co może być szczególnie ważne dla osób mieszkających samotnie.

Poprawą samopoczucia

Interakcja z psem może wywoływać uczucie radości i satysfakcji. Obecność psa może również działać jako motywator do podejmowania pozytywnych działań i zachęcać do aktywności.

Pies to także obowiązek!

Należy jednak pamiętać, że posiadanie psa wymaga odpowiedzialności i zaangażowania. Przed decyzją o adopcji lub zakupie psa należy rozważyć swoje umiejętności opiekuńcze, dostępny czas, który możemy poświęcić psu oraz koszty związane z utrzymaniem zwierzęcia, m.in. wyżywieniem czy ewentualnym leczeniem.