Zapalenie dziąseł, zwane również zapaleniem przyzębia, jest stanem zapalnym, który może być spowodowany przez nadmierną ilość płytki nazębnej, czyli osadu bakteryjnego na zębach. Przyczyną mogą być także złe nawyki higieniczne jamy ustnej, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta (uboga w witaminy z grupy B i C), stres, zmiany hormonalne czy choroby ogólnoustrojowe. Częściej zapalenie dziąseł dotyka osoby noszące protezy zębowe.

Reklama

Objawy zapalenia dziąseł mogą obejmować zaczerwienienie, opuchnięcie, krwawienie podczas szczotkowania zębów, ból oraz nieprzyjemny smak w ustach.

Co pomaga na zapalenie dziąseł?

Domowe płukanki trzeba stosować kilka razy dziennie.

  • Płukanie ust naparem z rumianku, szałwii, kory dębu, tymianku, nagietka, które działają łagodząco i przeciwzapalnie.
  • Używanie płukanki z dodatkiem olejków eterycznych, tj. z liści drzewa herbacianego i goździków, które działają antyseptycznie i ściągająco.
  • Płukanie ust roztworem wody utlenionej, która działa antybakteryjnie. Łyżeczkę 3% wody utlenionej mieszamy z połową szklanki letniej wody.
  • Stosowanie żelu aloesowego na dziąsła, który ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Odcinamy dolny liść aloesu, bo ma najwięcej mikroelementów, rozcinamy go i wyskrobujemy łyżeczką żel. Można do niego dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego.
  • Stosowanie chłodnych okładów, które obkurczają naczynia krwionośne, a więc zmniejszają przekrwienie i obrzęk tkanek. Zimne okłady przykładamy nie bezpośrednio do policzka, lecz poprzez warstwę izolującą, np. ściereczkę.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

  • Spożywanie produktów bogatych w witaminy (zwłaszcza w witaminy z grupy B, D i C) oraz minerały, wpływa na zdrowie dziąseł. Połowę każdej porcji na talerzu powinny stanowić świeże warzywa, zamiast słodkości, warto jeść owoce. W codziennym jadłospisie powinny być produkty pełnoziarniste i obfitujące w probiotyki (kiszonki, jogurty).
  • Regularne używanie nici dentystycznych pomaga w usuwaniu resztek jedzenia i zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej w trudno dostępnych miejscach między zębami.
  • Unikanie stresu, który osłabia układ odpornościowy, przez co jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Przeciwwagą dla hormonów stresu są endorfiny. W dużej ilości produkowane są podczas wysiłku fizycznego. Warto więc codziennie przez kilkanaście minut spacerować, to znakomicie uspokaja i koi nerwy.
  • Rzucenie palenia, które znacząco pogarsza stan dziąseł, zwiększa ryzyko chorób przyzębia. Badania wykazały, że dziąsła palaczy częściej krwawią, trudniej się goją i są bardziej oporne na leczenie.