Pogoda może mieć wpływ na nasze samopoczucie. Choć nie zostało to naukowo potwierdzone wiele osób, zazwyczaj określanych meteopatami, odczuwa zmiany w samopoczuciu wraz ze zmianami pogody.

Takie warunki atmosferyczne jak porywisty wiatr czy duża wilgotność powietrza może skutkować u meteopatów pogorszeniem samopoczucia, rozdrażnieniem, problemami z koncentracją lub brakiem motywacji do działania. Osoby takie mogą odczuwać także silne bóle głowy. Z kolei osoby starsze i przewlekle chore mogą zwłaszcza w tym czasie odczuwać nasilone bóle kostno-stawowe, podwyższenie ciśnienia tętniczego oraz duszności.

Biomet. Co to jest?

Reklama

Warunki biometeorologiczne to warunki atmosferyczne, które wpływają na ludzki organizm i zdrowie. Innymi słowy - biometeorologia to dziedzina nauki, która bada interakcje między atmosferą a organizmami żywymi, zwłaszcza ludźmi. Warunki biometeorologiczne uwzględniają różnorodne czynniki, takie jak temperatura, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne, prędkość wiatru i promieniowanie słoneczne.

Reklama
Reklama

Badania w dziedzinie biometeorologii pomagają zrozumieć, jak warunki atmosferyczne wpływają na ludzi. Jest to istotne m.in. z punktu widzenia zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i dostosowania do postępujących zmian klimatu. W celu poinformowania o potencjalnych zagrożeniach związanych z warunkami atmosferycznymi publikowane są ostrzeżenia biometeorologiczne.

Jak warunki biometeorologiczne mogą wpływać na organizm człowieka?

Wśród warunków biometeorologicznych są m.in. temperatura, ciśnienie i wiatr. Wysoka temperatura może prowadzić do przegrzania organizmu, co może wpływać na zdolność do koncentracji i podejmowania decyzji. Zwiększa także ryzyko udarów cieplnych. Wysoka wilgotność powietrza może z kolei sprawiać, że będziemy odczuwać daną temperaturę jako bardziej uciążliwą, ponieważ trudniej jest naszemu ciału odprowadzać ciepło poprzez pot.

Niskie ciśnienie atmosferyczne może wpływać szczególnie na osoby, które są wrażliwe na zmiany ciśnienia, np. osoby z chorobami serca. Silny i porywisty wiatr może oddziaływać na komfort termiczny i wpływać na samopoczucie oraz poczucie bezpieczeństwo, zwłaszcza w zimie.

Biomet i ostrzeżenia IMGW

Informacji o panujących i nadchodzących warunkach biometeorologicznych udziela m.in. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dzięki zamieszczonym przez instytut informacjom można na bieżąco sprawdzać jakie warunki biometeorologiczne panują na zewnątrz i czy biomet jest korzystny, obojętny czy niekorzystny.