Przejedzenie to nieprzyjemna dolegliwość, która szkodzi zdrowiu. Może być wywołane zjedzeniem zbyt dużej ilości pokarmu lub zbyt szybkim jedzeniem, przez co kęsy pokarmowe nie są dobrze pogryzione i wydłuża się czas trawienia.
Jak uniknąć przejedzenia w święta?
By uniknąć przejedzenia w święta warto m.in. nakładać na talerz niewielkie, degustacyjne porcje, dzięki którym można spróbować wszystkiego po trochu, np. 2 łyżki bigosu, 2 pierogi, 2 plastry ryby faszerowanej, 1 niewielki kawałek ciasta. Warto także zrezygnować z chleba, ryżu i ziemniaków lub symbolicznie skosztować kopytek lub klusek śląskich. Należy też pamiętać o piciu dużej ilości wody. Warto do niej dodać sok z cytryny, który usprawnia przemianę materii.
Objawy przejedzenia
Objawy przejedzenia mogą być różne u różnych osób, ale mogą obejmować:
- Nudności. Po spożyciu dużej ilości jedzenia może pojawić się uczucie mdłości, które jest często związane z przekroczeniem zdolności żołądka do strawienia pokarmu.
- Dyskomfort żołądkowy. Odczucie pełności, rozpierania czy bólu w okolicach żołądka.
- Wzdęcia. Nadmierne spożycie jedzenia może powodować gromadzenie się gazów, co prowadzi do wzdęć i uczucia napięcia w jamie brzusznej.
- Uczucie zmęczenia. Przejedzenie może spowodować uczucie zmęczenia z powodu intensywnej pracy układu pokarmowego przy trawieniu dużej ilości jedzenia.
- Zgaga. Spożycie nadmiernej ilości jedzenia może prowadzić do refluksu żołądkowego i objawów zgagi.
- Obrzęk. Przejedzenie może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie, co objawia się obrzękiem, zwłaszcza w obrębie rąk, nóg i twarzy.
- Problemy z oddychaniem. W niektórych przypadkach nadmierne spożycie jedzenia może wywołać nacisk na przeponę, co może prowadzić do trudności z oddychaniem.
- Zmiana ciśnienia krwi. Spożycie dużej ilości jedzenia może wpływać na ciśnienie krwi, zwłaszcza jeśli jesteś już podatny na problemy z ciśnieniem.
Przejedzenie. Jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha, wzdęcia, zgaga, ociężałość i złe samopoczucie to nie najlepszy przepis na święta. Co zrobić, gdy zjemy za dużo? Istnieje na to kilka sposobów.
- Herbata (np. czarna, czerwona, zielona) wspomaga trawienie. Do herbaty możesz dodać imbir. Herbata usprawnia trawienie, działa przeciwzapalnie, pomaga uporać się z nudnościami i przynosi ulgę przy wzdęciach.
- Napary z ziół takich jak rumianek, szałwia, mięta, koper włoski, melisa czy ostropest również mogą być bardzo pomocne podczas świąt i przynieść ulgę po obfitych świątecznych posiłkach. Przy przejedzeniu pomóc może także mięta pieprzowa, dziurawiec zwyczajny i mniszek lekarski. Regulują one trawienie, zapobiegają zaparciom, działają rozkurczowo i pomagają na wzdęcia.
- Na przejedzenie dobrze sprawdzają się też przyprawy takie jak kminek, bazylia, imbir, czosnek, anyż i cynamon. Przy biegunce, zaparciach i nudnościach pomaga siemię lniane. Można przygotować z niego kleik zalewając wrzątkiem 1 łyżkę zmielonych nasion i odstawiając na ok. kwadrans.
- Trawienie poprawią też tradycyjne metody takie jak krople żołądkowe czy łagodne leki rozkurczowe.