Zajady często towarzyszą infekcji, np. przeziębieniu, albo pojawiają się, gdy już wyzdrowieliśmy, ale mamy słabą odporność. Mogą zwiastować niedobory witamin i minerałów, gdy w naszej diecie jest za mało produktów dostarczających żelaza (żółtko, wołowina, suszone owoce, orzechy), cynku (wątróbka, pestki dyni), witamin z grupy B (produkty pełnoziarniste). Stres i zmęczenie też sprzyjają zajadom, dlatego zwykle pierwsze objawy obserwujemy wieczorem, po ciężkim dniu. Jeśli zastosujemy domowe sposoby na zajady, jest szansa, że rano obudzimy się bez kłopotliwej zmiany w kąciku ust.

Reklama

10 przepisów na domowe maści na zajady

  • Maść z miodu. Nałóż bezpośrednio naturalny miód na zajady i pozostaw na noc. Miód ma właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie.
  • Maść z oleju kokosowego. Stosuj niewielką ilość oleju kokosowego na zajady na noc i kilka razy dziennie. Olej kokosowy ma właściwości nawilżające i antybakteryjne.
  • Maść z aloesu. Wykorzystaj świeży żel z aloesu lub czysty żel kupiony w sklepie. Nałóż na zajady i pozostaw do wchłonięcia. Aloes łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację skóry.
  • Maść z oleju z drzewa herbacianego. Dodaj kilka kropli oleju z drzewa herbacianego do łyżeczki oleju kokosowego lub oliwy i nałóż na zajady. Olejek ma silne działanie antyseptyczne.
  • Maść z wazeliny. Nałóż cienką warstwę wazeliny na zajady, aby zapobiec dalszemu wysuszaniu i pękaniu skóry.
  • Maść z witaminą E. Przekłuj kapsułkę z witaminą E i nałóż olej bezpośrednio na zajady. Witamina E wspomaga gojenie i regenerację skóry.
  • Maść z oleju rycynowego. Nałóż olej rycynowy na zajady przed snem, aby nawilżyć skórę i przyspieszyć gojenie.
  • Maść z masła kakaowego. Stosuj masło kakaowe na zajady, aby nawilżyć i chronić skórę, co może pomóc w szybszym gojeniu.
  • Maść z oleju z wiesiołka. Nałóż olej z wiesiołka na zajady, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6, wspomagające zdrowie skóry.
  • Maść z cebuli. Sok z cebuli ma właściwości antybakteryjne. Możesz zetrzeć cebulę na drobno i nałożyć jej sok na zajady (może to być bolesne i piec).
Reklama

Pamiętaj, że skóra wokół ust jest bardzo delikatna, więc przed użyciem jakiegokolwiek domowego środka, przetestuj go na małym obszarze skóry, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna. Jeśli zajady są przewlekłe lub towarzyszą im inne objawy, takie jak ból, gorączka, czy opuchlizna, trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą być one sygnałem innych, poważnych problemów zdrowotnych.