PMS, z ang. "Premenstrual Syndrome", to zespół napięcia przedmiesiączkowego. Objawy PMS są zarówno fizyczne, emocjonalne, jak i psychiczne. Dlatego w tym czasie warto zadbać o siebie całościowo. Nie tylko o ciało, ale także o umysł i emocje.

Reklama

Objawy PMS

Objawy PMS mogą być różne u różnych kobiet, ale często obejmują takie dolegliwości jak bóle brzucha, napięcie piersi, wahania nastroju, drażliwość, zmęczenie, ból głowy, obrzęk i inne symptomy. Jakie są skuteczne sposoby na PMS? Co pomaga na PMS?

Zapanuj nad stresem

Typowymi objawami PMS są m.in. rozdrażnienie i zmienny nastrój. Warto poznać skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem. Może to być medytacja lub ćwiczenia oddechowe. Niezwykłą moc ma także aromaterapia. Możesz zapalić świeczkę lub użyć olejku eterycznego o zapachu lawendowym, rumiankowym lub bergamotowym – każdy z nich koi nerwy. Warto znaleźć czas tylko dla siebie i wyciszyć się.

Reklama

Zadbaj o aktywność fizyczną

Być może nie masz ochoty na ruch w tym czasie, ale spacer, bieganie, taniec albo jazda na rowerze pozwalają organizmowi na wydzielanie endorfin. Te z kolei pomagają walczyć ze stresem i poprawiają nastrój.

Weź relaksującą kąpiel

Warto także wziąć kąpiel z dodatkiem ziół. Będzie ona działała rozkurczająco, rozluźniająco i uspokajająco na ciało. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą warto dodać przygotowany wcześniej wywar z róży lub rumianku. Można też dodać kilka kropli olejku.

Masaż olejkami

W łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego skuteczny może okazać się również masaż obszarów podbrzusza i pleców. Może to pomóc w zmniejszeniu bólu i złagodzeniu skurczów mięśni. Doskonale sprawdzają się w tym olejki eteryczne takie jak olejek geraniowy lub olejek z wiesiołka.

Zadbaj o właściwą dietę – bogatą w witaminy z grupy B i wapń

Objawom PMS może także przeciwdziałać dieta bogata w witaminy z grupy B, które łagodzą skurcze mięśni, regulują poziom hormonów we krwi i dobrze wpływają na sen. Witaminę B można znaleźć m.in. w pełnych ziarnach zbóż, pestkach dyni i słonecznika, a także w żółtkach jaj, fasoli, drobiu, mleku sojowym, szpinaku i wątróbce. Wapń znajduje się z kolei w jogurtach, soi, migdałach, natce pietruszki i niskotłuszczowych serach i twarogach.

Sięgnij po zioła

Wiele ziół łagodzi napięcia nerwowe, ma właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie. Niektóre z nich doskonale sprawdzają się również przyłagodzeniu wahań nastroju, uczuciu rozdrażnienia i płaczliwości. Z powodzeniem mogą być też stosowane w łagodzeniu skurczów żołądkowo-jelitowych, skurczów macicy i spastycznych skurczów mięśni jelit. Są to m.in. kozłek lekarski, melisa, szyszki chmielu i lupulina, a także niepokalanek mnisi i dziurawiec zwyczajny.