Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas American Heart Association's Scientific Sessions 2023, które odbyło się w dniach 11-13 listopada w Filadelfii. Okazuje się, że przestrzeganie "Life's Essential 8" może znacznie spowolnić starzenie biologiczne.

Reklama

Jak spowolnić starzenie? Naukowcy mówią o tych 8 nawykach

Naukowcy sprawdzili, jaki wpływ na stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego miało przestrzeganie przez badanych listy kontrolnej Life's Essential 8. Stworzono do tego celu 3 kategorie: wysokiego, umiarkowanego i niskiego stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Reklama

W badaniu wzięło udział 6500 dorosłych osób. Naukowcy zauważyli, że osoby o wysokiej kondycji układu sercowo-naczyniowego były fizjologicznie młodsze niż wskazywałby na to ich wiek chronologiczny. Podczas gdy średnio ich wiek chronologiczny wynosił 41 lat, ich wiek biologiczny wynosił średnio 36 lat.

Z drugiej strony, osoby o niższym stanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego starzały się szybciej niż oczekiwano. Osoby te miały średnio 53 lata, ale ich średni wiek biologiczny wynosił 57 lat.

Reklama

Lista kontrolna Life's Essential 8obejmuje zmiany stylu życia mające na celu poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Wiele wskazuje na to, że może również obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób związanych ze starzeniem się – choć te wyniki nie zostały jeszcze opublikowane.

Lista kontrolna Life's Essential 8 obejmuje tych 8 nawyków:

  • dobry sen
  • powstrzymywanie się od palenia
  • regularna aktywność fizyczna
  • stosowanie zdrowej diety
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała
  • utrzymywanie zdrowego poziomu cukru i cholesterolu we krwi
  • utrzymywanie ciśnienia krwi w normie

Czym jest starzenie biologiczne?

Starzenie biologiczne to proces stopniowego pogarszania się funkcji organizmu w miarę upływu czasu. Jest to naturalny i nieunikniony proces, który występuje na poziomie komórkowym, tkankowym i organowym.

Starzenie biologiczne obejmuje szereg zmian fizjologicznych, które zachodzą wraz z wiekiem. W ostatnim czasie coraz częściej okazuje się, że na tempo starzenia się mogą wpływać nie tylko czynniki genetyczne, ale także styl życia, czynniki środowiskowe, wpływ społeczny oraz czynniki takie jak dieta, sen i ćwiczenia fizyczne.

Lista kontrolna Life's Essential 8może, jak przekonują badacze, pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i zwiększyć swoje szanse na dłuższe i zdrowsze życie.