Niestety wyniki nie napawają optymizmem. Polacy bardzo rzadko sprawdzają stan zdrowia swoich oczu i nie posiadają podstawowej wiedzy na temat właściwej profilaktyki. Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka i powinniśmy szczególnie się o nie troszczyć - sygnalizują okuliści.

Reklama

Niezbędna profilaktyka

Ponad jedna trzecia respondentów ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu. Nie dziwi więc fakt, iż aktualnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność - komentują eksperci z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Jeśli profilaktyka w walce z chorobami i wadami oczu nie poprawi się, to według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku około 75 milionów osób będzie całkowicie niewidomych. Rokowania są przerażające, dlatego tak istotna jest profilaktyka i wiedza na temat możliwości jakie daje współczesna medycyna.

Nowoczesne metody leczenia wad wzroku

Standardowym leczeniem wad wzroku jest noszenie szkieł korekcyjnych lub soczewek w ciągu dnia. Współcześnie poziom wiedzy medycznej i rozwój nowych technologii stwarza nowe możliwości w podjęciu efektywnej walki z wadami wzroku. Pacjenci mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku - bardzo precyzyjnej metody mikrochirurgicznej, która koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Jeśli po szczegółowej diagnostyce, kwalifikują się do zabiegu, to mają szansę na zawsze pożegnać się z okularami i soczewkami.

Reklama

- Kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku może być osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, u której po szczegółowej diagnostyce stanu oka oraz wywiadzie medycznym nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ze względu na nieustabilizowaną wadę wzroku, nie stosuje się laserowej chirurgii refrakcyjnej u pacjentów poniżej 18 roku życia – komentuje lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. W trakcie zabiegu nad precyzją działań lasera czuwa specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta, a wszystko nadzoruje lekarz. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort.

Reklama

Po zabiegu można praktycznie od razu wrócić do codziennych czynności. Nie należy jednak wykonywać dużego wysiłku fizycznego oraz wzrokowego, wpatrywać się w intensywne źródła światła takie jak ekran komputera. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku to aktualnie najbardziej zaawansowane metody usuwania wad wzroku. Jest to nieustannie i dynamicznie rozwijający się nurt w mikrochirurgii oka, dzięki któremu wielu pacjentów zyskuje dobry wzrok i lepszy komfort życia. W laserowej korekcji wad wzroku stosowane są różne metody i programy operacyjne, np.: FemtoLASIK, Epi – LASIK, oraz Tissue Saving, Personal. Dobierane są one po przeprowadzeniu pełnego badania kwalifikującego i zależą od wielu czynników, m.in. wady wzroku, grubości i kształtu rogówki.

Niechirurgiczna metoda korekcji wad wzroku

Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK. Krótkowzroczność korygowana jest poprzez spłaszczenie rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są prawidłowo. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów.

- Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin, w zależności od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. W ciągu pierwszych dni korekcja utrzymuje się przez kilkanaście godzin, a po kilku miesiącach nawet do 40 godzin, co pozwala zakładać soczewki co drugą noc – mówi Specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Nowego Wzroku.

Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia postęp krótkowzroczności. Przeznaczona jest dla osób dorosłych i dzieci od 10 roku życia, których krótkowzroczność nie przekracza minus 5 dioptrii, zaś astygmatyzm, który powoduje niewyraźne widzenie na skutek nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki, nie może być większy niż 1,5 dioptrii.

Badanie zrealizowane na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok pokazuje, iż kondycja wzroku polskiego społeczeństwa jest słaba. Potrzebne są intensywne działanie edukacyjne, które uświadomią rodziców, że powinni od najmłodszych lat zwracać uwagę na utrwalanie dobrych nawyków związanych ze wzrokiem u dzieci. W przypadku zdiagnozowania wad wzroku zarówno u dzieci jak i osób dorosłych powinno rozpocząć się jak najszybszy efektywny proces leczenia. Obecnie rozwój nowych technologii umożliwia skuteczne leczenie wad wzroku, które jest łatwiejsze i bardziej komfortowe dla pacjentów w każdym wieku.